Przejdź do treści

Kurs baristyczny, czy to się opłaca?

  • przez

Profesjonalny kurs baristyczny to świetny pomysł na przyszłą karierę. Kurs taki dedykowany jest osobom, które chcą zdobyć i rozbudować swoje umiejętności niezbędne w pracy na stanowisku barista, ale też tym, dla których kawa jest pasą. Warto pamiętać, że kurs taki nie ogranicza się tylko i wyłącznie do wiedzy o kawie, obejmuje on również sztukę parzenia tego aromatycznego napoju oraz elementy jego profesjonalnego serwowania.

Współcześni konsumenci coraz częściej wymagają od baristy nie tylko doskonałego espresso, ale również szerokiej wiedzy na temat gatunków kawy, jej pochodzenia, obróbki i sposobów parzenia. Cóż, najlepsi bariści posiadają wiedzę, która spokojnie zapełniłaby strony w kilkutomowym podręczniku. Nic więc dziwnego w tym, że pozycja baristy w Polsce cały czas rośnie i będzie rosła jeszcze przez kilka dobrych lat.

Co daje kurs?

Celem kursu jest zdobycie wiedzy na temat profesjonalnego parzenia kawy oraz jej serwowania, jak i poprawnej obsługi maszyn barowych. Barista to osoba, która jest specjalistą od parzenia i podawania kawy. W trakcie kursu zdobędziemy rozległą wiedzę o różnych gatunkach kaw, jej jakości, sposobach przygotowania i podawania. Ponadto nauczymy się odpowiednio dobierać proporcje składników, poznamy różne metody parzenia. Po kursie będziemy potrafili rozeznać się w różnych gatunkach mleka i będziemy wiedzieli jak serwować napoje na wiele sposobów. Dobry barista to również osoba, która potrafi dobrać odpowiednie gatunki kawy tak, aby powstał napój zgodny z oczekiwaniem klienta, dopasowany do podawanej potrawy. Kursu możemy poszukać w pobliżu miejsca zamieszkania lub udać się do najlepszych, wpisując w przeglądarkę np. kurs baristy Opole.

Jak wygląda kurs?

Profesjonalny kurs kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, po których zaliczeniu uczestnicy otrzymują certyfikaty potwierdzające umiejętności. Najczęściej każdy dzień w czasie kursu podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Ważne, żeby kurs w ponad 70% składał się z zajęć praktycznych, ponieważ to praktyka jest najważniejsza w tym zawodzie. Podczas dobrego szkolenia nauczymy się w jaki sposób prawidłowo parzyć kawę, przygotowywać koktajle mleczne, obsługiwać maszyny barowe oraz zdobędziemy umiejętność, jaką jest sztuka rysowania mlekiem. Kurs baristyczny daje więc wiele możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *