Przejdź do treści

Pierwsza wizyta u dentysty

  • przez

best-dentist-bangalore-694654_1280Dla dziecka pierwsza wizyta u dentysty jest decydująca, gdyż wpływa na jego stosunek do danego specjalisty w całym jego dorosłym życiu. Jakikolwiek uraz, może spowodować, iż będzie unikał go jak ognia.

Przyjaźń ze stomatologiem

Tych problemów z pewnością nie będzie, jeżeli zaprzyjaźnicie się ze swoim stomatologiem w odpowiednio wczesnym czasie. Już pierwszą wizytę u stomatologa warto zatem zaplanować wtedy, gdy jeszcze nic złego się nie dzieje, nie widać jeszcze próchnicy oraz ząb nie boli. Wówczas dziecko będzie się spokojnie oswajało z dentystą i nie będzie reagowało histerią, gdy już potrzebne będzie borowanie oraz plombowanie zęba.

Dziecko, a relacja ze stomatologiem

Nigdy nie wolno przenosić swoich już negatywnych odczuć na psychikę swojego dziecka. Nie należy mówić w jego obecności, że boimy się dentysty, że na przykład ostatnio bardzo cię bolało leczenie zębów. Także nie można straszyć dziecka. Zatem nim wybierzecie się już do stomatologa wytłumacz swojemu dziecku, dokąd i po co idziecie. Jeżeli zaś dziecko boi się lekarza, to używaj określenia „pan” czy „pani”. Wytłumacz, jak będzie wyglądała wizyta. Należy wskazać, iż należy usiąść na specjalnym fotelu, a co za tym idzie pani zaświeci „słoneczko”, czyli lampkę aby jak najlepiej obejrzeć ząbki. Jeśli twoje dziecko jest małe, możesz taką opowieść zbeletryzować, czyli opowiedzieć używając postaci z bajek oraz określeń odpowiednich do jego wieku. Kiedy jest pora na pierwszą wizytę u stomatologa? Tak naprawdę to do dentysty powinno się udać, gdy dziecko skończy już pół roku, w tym okresie wtedy pojawiają się już pierwsze siekacze. Stomatolog sprawdzi, czy proces ząbkowania już się rozpoczął oraz czy przebiega prawidłowo, a także czy dziecku nie zagraża próchnica. Lekarz poinformuje, jak prawidłowo czyścić dziąsła oraz zęby, na co należy zwracać uwagę, aby zapobiec próchnicy, a co za tym idzie zęby wyrosły mocne oraz zdrowe. Zaleca się, aby na kontrolę chodzić co trzy miesiące, aby upewnić się, że nie dzieje się nic złego w buzi dziecka. Jeżeli chodzi o zęby mleczne to bezwzględnie należy odwiedzić dentystę, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, czyli nasze dziecko skończyło trzy może cztery lata. Podczas takiej wizyty lekarz oceni, czy zęby rozwinęły się prawidłowo oraz czy dziecko ma prawidłowy zgryz – jest to bardzo ważne, gdyż ma to wpływ między innymi na prawidłowe wyżynanie się zębów stałych. Dentysta określa czy przypadkiem nie wystąpiły już początki choroby próchnicowej. Zatem nie zwlekajmy z wizytą, gdy zaobserwujemy, że na zębach twojego dziecka pojawi się jakakolwiek zmiana, czy będzie to matowa plamka w kolorze zęba czy też ciemna dziurka. Jest to już pierwszy oznak, iż powstały kwasy w buzi pod wpływem znajdujących się tam bakterii, które zniszczyły szkliwo i dostały się one do wnętrza zęba, a co za tym idzie penetrują zębinę. Jeżeli w najbliższym czasie ząb nie zostanie zabezpieczony, a próchnica dojdzie głęboko, aż do miazgi.

Podsumowując zęby mleczne zawsze wymagają leczenia i nie powinno się tego bagatelizować. Mimo, że maja inną budowę niż zęby stałe, to próchnica w nich rozwija się bardzo szybko. Z jednego zęba próchnica przenosi się błyskawicznie na inne i atakuje wyżynające się zęby stałe. Czasem prowadzi to do ropnych powikłań, które prowadzą do usunięcia zęba. Pamiętajmy również, że zbyt wczesne pozbycie się zęba mlecznego, może powodować wadę zgryzu.

1 komentarz do “Pierwsza wizyta u dentysty”

  1. Kiedyś nie przejmowano się tak bardzo odczuciami dzieci. Myślę, że świadomość Polaków zmienia się ostatnio w tej kwestii i bardzo dobrze 🙂

Możliwość komentowania została wyłączona.