Przejdź do treści

Wygodnie w pracy? Dobrze wybierz fotel

  • przez

W pozycji siedzącej spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Dotyczy to przede wszystkim osób, które wykonują pracę biurową i są niemal uwiązane do komputera przez kilka, a nawet kilkanaście godzin w ciągu dnia. Aby praca była efektywna, a długotrwałe siedzenie w jednej pozycji nie odbijało się na zdrowiu, warto bardzo uważnie wybrać fotel biurowy.

Jeżeli przez większość życia zawodowego będziemy spędzać czas na niewygodnym fotelu, bardzo szybko odbije się to na stanie naszego kręgosłupa. Początkowo są to jedynie niewielkie bóle, później pojawiać się mogą zwyrodnienia i poważniejsze problemy, wymagające leczenia u ortopedy. A wystarczy dobrze wybrać fotel biurowy, by uniknąć większości kłopotów z chorymi plecami.

Fotel do komputera powinien być przede wszystkim ergonomiczny, czyli zapewniać wygodną, komfortową i stabilną pozycje podczas pracy przy biurku. Duże znaczenie ma co najmniej kilka elementów. Przede wszystkim, fotel powinien mieć regulowaną wysokość siedziska, aby można ją było dopasować do wzrostu osoby zarówno niskiej, jak i wysokiej. Kolejną kwestią jest budowa samego siedziska – musi być średniej miękkości, niezbyt głębokie i niezbyt płytkie. Jeśli nie spełni tych warunków, podczas pracy przy biurku trzeba będzie pochylać się do przodu, czyli siedzieć w niewłaściwej i niezdrowej dla kręgosłupa pozycji. Dobry fotel powinien również mieć podłokietniki – najlepiej również regulowane, by można je było dostosować do aktualnie wykonywanej czynności.

Bardzo ważne w fotelu biurowym jest oparcie, które powinno zapewniać stabilne podparcie dla każdego odcinka naszego kręgosłupa. Musi być więc ono odpowiednio wyprofilowane i absolutnie nie płaskie. Wybierając fotel warto również wziąć pod uwagę swoje gabaryty – osoby wysokie i tęższe powinny wybierać bardziej masywne fotele, które zapewnią komfortową pracę i wytrzymają w niezmienionym stanie przez długi czas.

Więcej o prawidłowym wyborze fotela do komputera możesz przeczytać na stronie www.