Przejdź do treści

Właściciel firmy a księgowość

  • przez

Czy każdy może być właścicielem firmy? Teoretycznie zapewne tak. Każdy może przecież pójść do urzędu i zarejestrować działalność gospodarczą. Działalność rejestruje się w urzędzie gminy, na terenie działania którego się stale zamieszkuje, nic się za to nie płaci i teoretycznie to urzędnicy powinni się wszystkim zająć. Powinni przesłać nasze zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, uzyskać dla nas NIP i Regon. Tyle teoria. W praktyce mnóstwo z tych formalności będziemy musieli załatwić sami.

I sami będziemy musieli biegać z papierkami po różnych urzędach, żeby wszystko pozałatwiać. A kiedy jeszcze nie daj Bóg okaże się, że urzędnicy popełnili jakiś nawet drobny błąd, sami będziemy musieli to wszystko odkręcać, jakby była to nasza a nie urzędników wina. Warto również udać się do biuro rachunkowe Szczecin. Kluczem do prowadzenia firmy jest dobra księgowość. Potwierdzi to każdy, kto chociaż przez krótki okres czasu prowadził własny biznes – niezależnie czy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy w formie spółki. Bez tego trudno myśleć o prowadzeniu profesjonalnej firmy. Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą czy robisz to w formie spółki cywilnej, jawne, komandytowej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej – zawsze będziesz potrzebował dobrego księgowego.

Jeśli twoja firma jest niewielka czy też jednoosobowa możesz oczywiście księgowość prowadzić samodzielnie, tak samo jak samodzielnie możesz być swoim kierowcą czy osobiście sprzątać biuro zamiast zatrudniać sprzątaczkę. Ale kiedy twoja firma się rozroście, koniecznie będziesz musiał zatrudnić księgowego albo skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Tak czy inaczej będziesz musiał się nauczyć żyć dobrze ze swoim księgowym, bo księgowość nierozłącznie związana jest z prowadzeniem jakiejkolwiek działalności gospodarczej, czy to w formie jednoosobowej działalności gospodarczej albo też kapitałowej, takiej jak spółka z ograniczona odpowiedzialnością czy spółka akcyjna.