Przejdź do treści

Zawód kurier samochodowy

  • przez

navigation-1048294_1920Taki zawód, jak kurier rozwinął się wraz z bardzo dużą modą na zakupy w Internecie. W latach dziewięćdziesiątych okazało się, iż Poczta Polska nie potrafi dostarczać paczek na określony czas, co za tym idzie nie posiada ona oferty skierowanej do małych firm, które prowadzą internetowy biznes. Tę właśnie lukę bardzo szybko wypełniły prywatne firmy kurierskie. Jest tu mowa zarówno o tych krajowych, jak dawnej Siódemce, jak i międzynarodowe koncerny jak DHL, UPS czy również DPD.

Kto może zostać kurierem?

Kurierem może zostać każdy kto posiada prawo jazdy, jest zdrowy i posiada chęci do pracy. Na początku jest dość trudno, gdyż paczek nie jest za dużo, a większość zysku pożera paliwo, ponieważ nie znamy jeszcze trasy oraz kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jednak z upływem czasu jest coraz lepiej i już około drugiego, a nawet trzeciego miesiąca można z pewnością zarobić około trzech tysięcy złotych już na czysto, czyli po odliczeniu paliwa oraz kosztów prowadzenia działalności.

Praca w zawodzie kurier

Zasada rządząca takim biznesem jest bardzo prosta, czyli im więcej paczek zostanie rozwiezione tym więcej zarobisz pieniędzy, ponieważ zarobki te są skorelowane z ilością paczek które zostaną rozwiezione. Na napiwki z reguły nie ma co liczyć, czasem maksymalnie przy pięciodniowym tygodniu pracy przez okres miesiąca łącznie można uskładać około stu złotych. Lecz niestety z drugiej strony często zdarzają się także potrącenia, dokonywane przez firmy, dla której świadczone są usługi. Zdarza się, iż nawet za nieczytelny podpis klienta dają karę w wysokości pięćdziesięciu złotych. Stawki, które obowiązują kurierów w większości firm klarują się następująco: trzy i pół złotego netto za doręczoną przesyłkę, plus trzy grosze za każdy kilogram paczki. Więc jeżeli dana paczka waży około dziesięciu kilogramów a została prawidłowo doręczona to kurier powinien otrzymać za nią 3,80 złotego. Najczęściej kurier zaczyna swój dzień pracy od godziny 7:30 już w magazynie stojąc przy taśmie oraz wybierając swoje paczki. Następnie od 9:30 do 16:30 taki kurier zaczyna rozwozić paczki, lecz często się zdarza, iż kończy pracę dopiero o godzinie dwudziestej pierwszej. Kurierzy dziennie rozwożą od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu paczek. Niektóre nawet firmy kurierskie paczki doręczają w soboty, a czasem nawet niedziele. Zawsze są wady i zalety – tak dzieje się również w tym zawodzie. Zaletami jest fakt, że ciągle rośnie zapotrzebowanie na kurierów i ofert pracy jest coraz to więcej. Faktem, zatem jest, iż kurierzy są sami dla siebie władcą oraz sterem. Natomiast minusy to, iż firmy kurierskie nie przestrzegają limitów wagowych i odbija się to na zdrowiu kurierów, częste pozostawanie po godzinach, kontakt często z bardzo nie przyjemnym klientem, ciągła rotacja wśród kurierów i tras, często praca na własnym samochodzie. Wskazuje się, że dzień pracy takiego kuriera jest rozbijany wszelkiego typu umowami z sieciami komórkowymi, które właśnie wymagają podpisania dokumentów oraz przekazania telefonu czy też oczekiwania na pierwsze włączenie ze strony klienta. Najgorzej jest, gdy klienci w takich przypadkach zapominają o dowodzie osobistym albo nie chcą podpisać umowy.

Podsumowując kurierem może zostać każdy kto posiada prawo jazdy, jest zdrowy i posiada chęci do pracy. Na początku jest dość trudno, gdyż paczek nie jest za dużo, a większość zysku pożera paliwo, ponieważ nie znamy jeszcze trasy i kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jednak z upływem czasu jest coraz lepiej i już około drugiego a nawet trzeciego miesiąca, można z pewnością zarobić około trzech tysięcy złotych już na czysto, czyli po odliczeniu paliwa oraz kosztów prowadzenia działalności.