Przejdź do treści

Czy łóżeczko dla niemowląt we własnej sypialni to dobry pomysł?

  • przez

Każdy rodzic na początku zastanawia się, jakie będzie najlepsze rozwiązanie dla nich i dla nowego potomka. Jaki wybór będzie najlepszy?

Plusy łóżeczka dla niemowląt w sypialni
Rodzic zawsze jest blisko dziecka. Właściwie nawet nie musi podnosić się z łóżka, żeby sprawdzić czy dziecko śpi i czy wszystko jest w porządku. Nie trzeba się martwić, że nie usłyszy się płaczu dziecka, co poprawia komfort psychiczny. Dziecko czuje się bezpieczne i rodzic też, kiedy dziecko jest na wyciągnięcie ręki.

A jakie są minusy posiadania łóżeczka dla niemowląt we wspólnej sypialni?
Przede wszystkim płacz dziecka wybudza ze snu obojga rodziców. Najczęściej cierpi na tym głowa rodziny, która musi rano wstać do pracy. Ciężko też zachować intymną atmosferę w sypialni, kiedy niemowlę śpi tuż obok. I przede wszystkim jest to kłopot, kiedy sypialnia jest niewielkich rozmiarów, a łóżeczka dla niemowląt wcale nie są małe i robi się po prostu ciasno i niekomfortowo. Do tego dziecko, które śpi w sypialni rodziców ma później problemy z przystosowaniem się do spania we własnym łóżku w swoim pokoiku.

Co więc wybrać? Według ekspertów warto przez kilka pierwszych miesięcy trzymać noworodka przy sobie i dopiero po około 3 miesiącach przenieść maluszka do jego pokoju. Stawianie łóżeczka dla niemowląt w sypialni ma swoje wady i zalety i najlepiej samemu zdecydować co będzie najlepszym rozwiązaniem.