Płatności

Jak wybrać operatora płatności online?

Kwiecień 6 2018

Podstawą sukcesu na rynku e-commerce jest staranne i odpowiednie wybranie operatora płatności online. Rozwiązań jest wiele. Mogą to być np. dwie, uzupełniające się firmy lub tzw. integrator. Na rynku znajdziesz wiele instytucji oferujących swoje usługi e-przedsiębiorcom, jednak przy wyborze warto kierować się kilkoma zasadami, które pomogą zoptymalizować nasz interes i przyczynić się do jego sukcesu.

Obecnie, nowe e-sklepy pojawiają się z dnia na dzień, co wynika z tego, że coraz więcej użytkowników kupuje w sieci. Zakupy online są zwyczajnie szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze dla konsumentów pragnących zaoszczędzić swój czas i pieniądze. Prowadząc e-biznes warto wybrać takiego operatora, który będzie kompatybilny z naszym modelem biznesowym. W artykule, radzimy czym kierować się przy wyborze dostawcy takich usług.

Okres czekania na przelew
Jest to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze operatora, ponieważ płatności elektroniczne działają na zasadzie konta przejściowego. Oznacza to, że pieniądze z zamówień najpierw trafiają na konto wybranego operatora. E-biznes, będący usługobiorcą, dopiero zleca wykonanie przelewu na swoje konto. Jeśli, gdy dany biznes wymaga finansowej płynności ze względu na przyjęty model „drop shippingu”, okres oczekiwania na przelew będzie w zasadzie decydował o wyborze operatora. Pamiętajmy, że należy zachować czujność, ponieważ zdarza się, że pośrednicy obiecują przelew już na drugi dzień, a sprzedawca czeka kilka kolejnych. Przedkładane oferty często różnią się w praktyce, warto więc poszukać opinii innych klientów i użytkowników. Zawsze możesz zażądać listy obsługiwanych placówek i skontaktować się z jedną z nich z zapytaniem o referencje. 

Wybór e-transferu
Najczęściej możemy wybierać spośród e-transferu automatycznego lub półautomatycznego. Pierwszy polega na tym, że kupujący przenoszony jest na stronę, z której wybiera swój bank, loguje się na konto i zatwierdza całą transakcję. E-transfer półautomatyczny jest obecnie lekko przestarzały i coraz rzadziej spotykany. W tym wypadku należy samodzielnie wypełnić dane na formularzu przelewu. Dzisiejsi e-konsumenci cenią sobie szybkie przelewy, dlatego warto wybrać operatora, który zapewni naszym klientom jak najwyższą jakość obsługi z pakietem najnowocześniejszych i najszybszych metod płatności.

Wysokość opłat
Zdecydowana większość operatorów chwali się wyjątkowo niską prowizją, czym próbują zachęcić do skorzystania ze swoich usług. Owszem prowizja jest najczęściej niska, jednak nie dla wszystkich banków. Najczęściej popularne placówki bankowe są droższe, tak że wysokość prowizji może wahać się od 0,9 do 2,8% za przelew. Dodatkowo, w przypadku poszczególnych usługodawców trzeba uiszczać stałą opłatę w wysokości kilkudziesięciu groszy za każdy przelew. Pamiętaj, żeby analizować koszty obsługi płatności pod względem całościowego rachunku.

Udostępnij