Płatności

Podstawowe płatności online

Styczeń 22 2019

Robienie zakupów w sklepach internetowych w naszym kraju stało się zjawiskiem powszechnym – z tej usługi korzystają osoby praktycznie w każdej grupie wiekowej. Jeśli internetowe zakupy się sprawdzają, a konsumenci są zadowoleni ze swoich zdobyczy, na pewno nie skończy się na jednorazowej akcji. Z myślą o osobach, które dopiero wkraczają w świat nieograniczonych niczym ofert, stworzyliśmy zestawienie podstawowych metod płatności online. Często z przyzwyczajenia korzystamy tylko z jednej z nich – e-przelewu, który wypełnia się identycznie jak przelew pocztowy. Tymczasem jest kilka innych sposobów na ułatwienie sobie zakupów. Zapraszamy do lektury. 

Przelewy z pomocą pośrednika
Zdecydowana większość dużych i średnich firm daje nam wiele opcji opłacenia wirtualnych koszyków. Można się w nich zgubić, kiedy po przejściu do strony transakcji wyskakuje kilkadziesiąt okienek. Jak już wspomnieliśmy, wiele osób postanawia z reguły kliknąć w ikonkę swojego banku bez zastanowienia, a wtedy strona automatycznie przenosi nas do logowania bankowości elektronicznej, gdzie po zalogowaniu możemy zrobić e-przelew. Minusem takiego sposobu jest długi proces księgowania – do 2 dni roboczych, a jeśli robimy transakcję w piątek po południu, zostanie zaksięgowana najpewniej w poniedziałek do południa. Tymczasem skorzystanie z pośrednika, to znaczy – z serwisu obsługującego płatności online dla sklepów internetowych – pozwoli nam ukończyć całą transakcję w kilka minut, a pieniądze od razu trafią do sprzedawcy, co znacznie uprości skompletowanie zamówienia. Na polskim rynku obecnych jest kilku wyróżniających się pośredników, np. ogromny serwis Dotpay. Plusem korzystania z takiego rozwiązania jest dodatkowa ochrona i zabezpieczenia. Aby stać się tzw. agentem rozliczeniowym trzeba przejść wiele restrykcyjnych wymagań i zdobywać certyfikaty jakości. Wszystko bardzo łatwo sprawdzić na stronie internetowej danego pośrednika. Można więc powiedzieć, że to zaufany sposób. 

Płatności mobilne
Z płatności mobilnych, to znaczy z poziomu naszych smartfonów – korzysta niemal tyle samo osób, co z płatności elektronicznych. Sposobów jest kilka, bo z telefonu bardzo często możemy przejść tę samą ścieżkę płatności, co sprzed komputera, ale nie ma sensu się męczyć z mniejszym urządzeniem. Lepiej zainstalować jedną z wielu aplikacji mobilnych służących do obsługi płatności, rodzaj wirtualnego portfela, do którego możemy podpiąć karty płatnicze, z których korzystamy (lub założyć kartę specjalnie dla takiej usługi). Najpopularniejszymi wirtualnymi portfelami są obecnie MasterPass i Visa Checkout. Dzięki korzystaniu z portfeli elektronicznych nasze transakcje będą wykonywane bardzo szybko, a przy tym bezpiecznie. Poza tym Master Pass i Visa Checkout wprowadzają mnóstwo bonusów dla swoich użytkowników, np. promocje i rabaty podczas zakupów internetowych, darmowe bilety do kina, łatwiejsze kupowanie biletów na komunikację miejską i krajową czy nawet opłacanie abonamentów parkingowych. Nie trzeba specjalnie szukać tych usług, ponieważ aplikacje są przejrzyste i bardzo intuicyjne, a na stronach producentów znajdują się szczegółowe instrukcje obsługi. Co więcej, Master Pass i Visa Checkout to także programy partnerskie, do których dołącza coraz więcej znanych marek, a co za tym idzie większe przywileje dla użytkowników! Obie te aplikacje mobilne obsługują większość dostępnych kart płatniczych, więc jest to bardzo wygodne. Oznacza to, że jeśli posiadamy kartę Visy, możemy używać Master Pass i odwrotnie.

 

Udostępnij