Płatności

Płatności cykliczne. Którzy e-przedsiębiorcy powinni wybrać tę metodę?

Marzec 16 2019

Wśród wielu usług oferowanych przez polskiego dostawcę płatności – Dotpay na szczególną uwagę zasługują płatności cykliczne. Polegają one na stworzeniu przez przedsiębiorcę specjalnego harmonogramu płatności, a następnie obciążaniu na jego podstawie konta kupującego określonymi kwotami w odpowiednich odstępach czasu. Cały proces przebiega automatycznie i nie wymaga zaangażowania zarówno ze strony sprzedawcy, jak i kupującego. Aby tego rodzaju płatności w ogóle doszły do skutku, użytkownik powinien wyrazić na nie zgodę. Robi to tylko raz. Następnie może w ogóle zapomnieć o regularnym wpłacaniu należności na konto sprzedawcy. System będzie to robił za niego, minimalizując do zera ryzyko popełnienia błędu czy opóźnień w płatnościach. 

Kiedy warto korzystać z płatności cyklicznych? 
Rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku różnego rodzaju subskrypcji oraz usług abonamentowych. Można je wykorzystać również do rozliczania usług odnawialnych w określonym terminie. Najprostszym przykładem są usługi ubezpieczeniowe. Posiadając przedsiębiorstwo działające w sektorze e-commerce warto rozważyć wprowadzenie płatności cyklicznych, gdy wykonujemy regularnie jakąś usługę. Nieważne czy chodzi o jednodniowy, tygodniowy czy miesięczny odstęp czasu. 

Korzyści dla sprzedających i kupujących 
Co istotne, taka opcja jest korzystna zarówno dla samych sprzedających, jak i ich klientów. Klienci mają pewność, że płatność będzie następowała terminowo i żadne zwłoki w płatności nie spowodują naliczenia odsetek. Sprzedawcy natomiast otrzymują regularne wpłaty i zyskują grono zaufanych klientów, którzy doceniając wygodę cyklicznych płatności będą cały czas korzystać z określonej usługi. 

Płatności cykliczne, a polecenie zapłaty 
Polecenie zapłaty jest nieco bardziej skomplikowaną formą regularnych, automatycznych płatności. W tym przypadku kwota, którą zostaje obciążone konto klienta nie jest stała. Sprzedawca wystawia za każdym razem fakturę z naszymi danymi i przesyła ją do naszego banku. Bank w tym momencie realizuje płatność za nas. Aby polecenie zapłaty doszło do skutku konieczna jest zgoda obu stron, czyli zarówno osoby płacącej, jak i usługodawcy. Trzeba liczyć się z tym, że nie każda firma wyrazi zgodę na tego typu płatność. Nie musimy obawiać się sytuacji, w której na konto usługodawcy zostanie przelana nieodpowiednia kwota. Transakcję możemy, bowiem w ciągu 56 dni anulować i wyjaśnić sprawę ze sprzedawcą. 

Na pewno zastanawiacie się, kiedy lepiej skorzystać z płatności cyklicznych, a kiedy z polecenia zapłaty. Usługi są przecież do siebie bardzo podobne. Jeśli mamy do czynienia ze stałymi kwotami do zapłaty, wówczas lepiej sprawdzą się płatności cykliczne. Możemy w ten sposób opłacać np. subskrypcję czasopisma czy karnety na siłownię. Płatności cykliczne możemy też śmiało wykorzystać do oszczędzania. Wystarczy ustawienie polecenia przelewu określonej kwoty w miesiącu na nasze drugie konto, które będzie pełniło rolę skarbonki. Wcale nie musimy wpłacać na konto zbyt dużych kwot. Chodzi raczej o regularność takich wpłat. W przypadku comiesięcznych rachunków np. za media bardziej odpowiednie będzie polecenie zapłaty. 

Udostępnij