Płatności

Które płatności online lubią Polacy?

Styczeń 15 2019

Na polskim rynku usługowo-handlowym nie brakuje możliwości zapłaty za produkt. Niektórzy wciąż trzymają się tradycyjnych sposobów, a inni wypróbowują wszystkie opcje. Metoda prób i błędów jest wskazana, aczkolwiek istnieje prostszy sposób na znalezienie najlepszej metody płatności online – zdobycie wiedzy, które z nich są dostępne na naszym rynku i mają najwięcej plusów! Które metody płatności online warto wprowadzić w nasze codzienne życie?

Płatności elektroniczne, czyli zakupy sprzed ekranu komputerowego
W jednym z raportów na temat płatności cyfrowych opracowanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, prawie połowa ankietowanych robiących zakupy przez Internet najchętniej korzysta z płatności elektronicznych. Wiąże się to z założeniem i aktywnym użytkowaniem konta w bankowości elektronicznej, dzięki któremu można zrobić wszystkie interesujące nas transakcje – chociażby za pomocą tradycyjnych e-przelewów. Oczywistym minusem takiego wyboru jest fizyczna obecność przed komputerem, przechodzenie przez proces logowania się do bankowości i uzupełnianie długich formularzy, przy założeniu, że użytkownik nie korzysta z autouzupełnienia formularzy. Część ankietowanych „sprzed komputera” doceniła także płacenie kartą Visa lub Master Card, a na kolejnym miejscu znalazły się internetowe portfele. Jeśli jesteś w grupie osób, które opłacają swoje zakupy i usługi sprzed ekranu monitora pamiętaj, by zwracać uwagę na system zabezpieczeń na stronach, z których korzystasz. Pomimo tego, że dzisiejsze zabezpieczenia są na naprawdę świetnym poziomie, wciąż znajdą się osoby, które tworzą złośliwe oprogramowanie... jeśli dokonujesz przelewu na dużą sumę, lepiej wpisać numer konta odbiorcy z poziomu klawiatury.

Szybki sposób: płatności mobilne
We wspomnianej już ankiecie, prawie 40% ankietowanych opowiedziało się za korzystaniem z płatności mobilnej. Zwykle potrzebny jest do tego najprostszy smartfon i aplikacja mobilna banku. Co więcej, obecnie mamy wybór naprawdę wielu ułatwiających życie aplikacji i metod płatności mobilnej. Przykładowo, można skorzystać z BLIKA, czyli wygenerowanego przez aplikację bankową kodu, który wpisuje się do terminala płatniczego zamiast przykładania do niego karty. Można także skorzystać z nowych technologii, które oferują płatności zbliżeniowych samym telefonem. W każdym razie, Polacy lubią załatwiać swoje sprawunki z poziomu telefonu komórkowego. Ogromnym plusem płatności mobilnych jest ich wręcz nieograniczony zasięg (nie ważne, czy jesteśmy w tramwaju, w domu, w pracy czy w parku). Pamiętajcie jednak, by podczas płacenia korzystać ze swojego internetu.

Najpopularniejsze serwisy płatności online w Polsce
Polacy chętnie korzystają z płatności za pośrednictwem największych serwisów, dzięki którym cały proces jest znacznie szybszy i bezpieczny. Niektóre z nich biorą jednak prowizję od każdej transakcji, co nie podoba się naszym rodakom. Najpopularniejszym wśród serwisów jest Dotpay.pl, za którego aktywację zapłacimy 10 złotych. Dotpay góruje nad innymi serwisami ilością obsługiwanych kart płatniczych oraz oferowanych usług. Dodatkowym plusem zachęcającym do korzystania z Dotpaya jest brak wymogu posiadania działalności gospodarczej, w wypadku, gdy ktoś chce sprzedawać swoje usługi we na małą skalę. Użytkownicy nie muszą nic płacić za wypłatę środków z konta,a prowizja za płatność kartą wynosi zaledwie 30 groszy. Dotpay bardzo łatwo zintegrować z inną platformą do szybkich płatności, PayPalem, z którego korzystają użytkownicy na całym świecie. 

 

Udostępnij