Płatności

Rodzaje płatności online

Styczeń 16 2019

Jakie mamy możliwości płacenia w Internecie? Pomimo tego, że zakupy w sklepach internetowych stały się dla nas codziennością, wciąż duża część procent społeczeństwa woli płacić za nie przy odbiorze. Działa tutaj mechanizm „nie kupowania kota w worku”, chociaż w zasadzie jest tylko pozorny – płacąc przy odbiorze rzadko kiedy otwieramy przesyłkę i patrzymy, czy zgadza się z internetową ofertą. Dzisiaj postanowiliśmy zrobić dla Was przegląd sprawdzonych i bezpiecznych metod płatności online. Jakie są ich plusy i minusy?

Szybkie przelewy
Już od dawna odchodzi się od stosowania tradycyjnych przelewów, kiedy to na stronie danego sklepu internetowego widniały dane do transakcji. Z jednej strony nadawca miał wrażenie, że wypełnia formularz pocztowego przelewu i czuł się bezpiecznie, ale z drugiej strony wiązało się to z czasochłonnością i wielokrotnym sprawdzaniem poprawności wpisywanych danych. Na szczęście obecnie zdecydowana większość sklepów posiada opcję „pay-by-link”, co oznacza, że klikając konkretną aukcję jesteśmy automatycznie przenoszeni na stronę naszej bankowości, wpisujemy dane do logowania, a formularz uzupełnia się automatycznie. Dzięki temu bardzo szybko możemy zrobić taki przelew, którego zaksięgowanie będzie trwało ok. 1-2 dni roboczych. Ta metoda podoba się najbardziej osobom przyzwyczajonym do robienia tradycyjnych przelewów lub zwykłych przelewów internetowych, bo w nieinwazyjny sposób skraca ścieżkę działania na stronie. Dodatkowo strona bankowości jest chroniona szeregiem zabezpieczeń i dostajemy dowód wpłaty (można go wygenerować w formacie pdf i wydrukować). 

Płatność za pomocą karty płatniczej
Innym prostym i bezpiecznym sposobem na dokonywanie płatności za nasze zakupy jest płacenie kartą płatniczą. Polega to na tym, że po kliknięciu w interesującą nas aukcję, zostaniemy przeniesieni na stronę serwisu obsługującego płatności online – w Polsce najczęściej są to platformy takie jak Dotpay, PayU, PayPal czy Przelewy24. Pamiętajcie, że jeśli na tym etapie cokolwiek wyda się Wam podejrzane, w każdej chwili możecie przerwać transakcję! Strona poprosi nas o wpisanie numeru naszej karty płatniczej, daty jej ważności, imienia i nazwiska właściciela karty (do którego karta jest przypisana) oraz kodu CVV/CVC, który znajduje się na odwrocie. Dodatkowym potwierdzeniem transakcji jest wysłanie na numer telefonu kodu weryfikacyjnego, tzw. 3D Security. Jest to fajna opcja, bo możemy jeszcze raz zobaczyć, czy kwota się zgadza. Z transakcji kartą płatniczą dostajemy potwierdzenie na naszego maila, również możemy je wydrukować i zatrzymać jako dowód zakupu. Taka opcja jest bardzo wygodna, a cały proces płacenia trwa krócej. Może trwać nawet kilka sekund, jeśli skorzystamy z opcji autouzupełniania formularza i zapiszemy w danym serwisie naszą kartę płatniczą. Dzięki temu podczas transakcji strona będzie chciała od nas tylko kodu CVV/CVC oraz kodu z sms (więc nie będziemy musieli wpisywać długiego numeru). Drobna rada - taką opcję najlepiej stosować wyłącznie na swoim domowym komputerze, nigdy na obcych i publicznych urządzeniach! Pomimo największych starań i zabezpieczeń, wciąż zdarzają się kradzieże danych z karty, a tym samym pieniędzy.

Płatności mobilne - Blik
Polacy bardzo polubili również płacenie Blikiem, to znaczy kodem generowanym przez mobilną aplikację bankową. Dzięki temu nie trzeba nosić przy sobie ani karty płatniczej, ani gotówki. Blikiem możemy zapłacić zarówno podczas zakupów internetowych, jak i stacjonarnych, bez ograniczeń. 

Udostępnij