Płatności

Nowoczesne metody płatności online

Czerwiec 11 2018

Współczesne sklepy internetowe są zupełnie inne niż ich bardziej tradycyjne wersje. W obu jednak wypadkach musi dokonać się sprzedaż i zakup, czyli transakcja. W sklepie internetowym również za nabyte produkty lub usługi należy zapłacić sprzedawcy. Branża e-commerce różni się jednak od tradycyjne tym, że pieniędzy za usługę nie otrzymuje się bezpośrednio. W celu otrzymania zapłaty każdy e-przedsiębiorca musi zapewniać swoim klientom jak najszerszy wachlarz metod płatności. A jakie są te nowoczesne sposoby płatności online?

W sklepie internetowym cały proces płatności odbywa się drogą internetową. Oznacza to, że pieniądze wirtualnie przelewane są z konta klienta na konto e-przedsiębiorcy. Na początkowym etapie funkcjonowania rynku e-commerce klienci obawiali się, że istnieje szereg zagrożeń z tym związanych. Szybko jednak obawy zweryfikowały wysokiej jakości systemy zabezpieczeń. Okazało się bowiem, że dzisiejsze, innowacyjne metody płatności internetowych są wyjątkowo bezpieczne i wygodne. Polacy pokochali zakupy w sieci do tego stopnia, że chętnie zapoznają się z każdą nowinką z zakresu e-transakcji. Na tak dynamicznie rozwijającym się rynku pojawiają się coraz to nowe opcje mające sprawić, że zakupy online staną się jeszcze prostsze i szybsze.

Visa Checkout
Jest to portfel elektroniczny przeznaczony dla tych, którzy bardzo często robią zakupy online, przy użyciu technologii mobilnej. Trzeba tylko zarejestrować się w systemie i zapisać w nim swoje karty płatnicze, żeby móc szybko płacić online za dowolne zakupy. Z usługi można korzystać na różnych urządzeniach, jak komputery, tablety czy telefony komórkowe. 

System BLIK
BLIK jest polskim systemem płatności mobilnych, który został uruchomiony z inicjatywy kilku banków. Powstał on na bazie płatności mobilnych IKO. Aby dokonać płatności system używa sześciocyfrowego kodu, wyświetlanego na telefonie przez aplikację mobilną banku, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie w takim sam sposób, jak byśmy płacili kartą. Płatność w tym systemie BLIK polega zatem na realizacji transakcji przy użyciu telefonu. Oznacza to, że nie potrzebujemy już gotówki, czy karty płatniczej, ponieważ do wszystkiego wystarczy nam nasz smartfon, który przecież i tak wszędzie ze sobą nosimy. Rozwiązanie BLIK pozwala też płacić za produkty w sklepie czy różnego rodzaju usługi. Chcący korzystać z BLIK-a jako klient danego banku nie musimy wgrywać specjalnej aplikacji, ponieważ system zintegrowano ze standardowymi aplikacjami mobilnymi banków.

E-raty
Opcje ratalne pozwalają na robienie zakupów przy opcji „płatności odroczonej”. W takim układzie to operator płaci e-przedsiębiorcy wymaganą kwotę, a klient sklepu dostaje upragniony produkt oraz określony czas na uregulowanie swoich zaległości. Żadne odsetki nie są naliczane dla użytkownika, po prostu w określonym przedziale czasowym, klient może zapoznać się z zakupionym towarem i jeśli nie będzie spełniał jego oczekiwań, ma pełne prawo zwrócić go do e-sklepu.

 

Udostępnij