Płatności

Płatności kartą w sieci. Czy warto?

Marzec 22 2019

Kiedy karty debiutowały na polskim rynku płatniczym większość ludzi odnosiła się do nich dosyć sceptycznie. Opcje płatności kartą długo nie mogły się przebić. Fakt, że dokonując transakcji trzeba podawać dane karty budził obawy o bezpieczeństwo. Nic dziwnego. Nie znaliśmy mechanizmów rządzących procesem płatności. Wyobrażaliśmy sobie, jak nasze dane są przechwytywane przez oszustów, a następnie wykorzystywane do ogołocenia rachunku bankowego. Obecnie nasza świadomość, jako e-konsumentów jest o wiele wyższa, a karty zajmują bardzo ważne miejsce na naszym krajowym rynku płatności. Coraz więcej osób przekonuje się do tej metody, dostrzegając i doceniając jej zalety. 

Po zdobyciu popularności na zachodzie, płatności kartowe podbijają polski e-biznes. Co wpływa na zainteresowanie nimi? Przede wszystkim szybkość i wygoda transakcji, ale również ich bezpieczeństwo. Płatności kartą obwarowane są bardzo restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Każdy sprzedawca, który chce je przyjmować musi posiadać odpowiednie certyfikaty. Ogromnym plusem tej metody płatności jest możliwość jej cofnięcia np. gdy karta zostanie użyta w nieuprawniony sposób. Gwarantuje to mechanizm chargeback. Jakie inne korzyści przynoszą płatności kartowe?

Korzyści dla sprzedawców
Sprzedawca, aby utrzymać wysoki poziom zadowolenia klientów, powinien dostosowywać metody płatności do ich potrzeb. Współcześni klienci cenią najbardziej wygodę i funkcjonalność. Przejrzysty i łatwy system płatności z pewnością przyciąga do sklepu i zachęca do korzystania z jego usług. Skomplikowane metody płatności raczej odstraszają, a wręcz budzą podejrzenia, że coś jest nie tak. Klienci w dzisiejszych czasach bardzo łatwo rezygnują z zakupów. W sieci jest to jeszcze bardziej ułatwione. Wystarczy mała niedogodność, aby porzucili koszyki z zakupami i nie sfinalizowali transakcji. Dlatego warto korzystać z metod płatności, które skracają proces zakupowy do niezbędnego minimum. Sprawdzone serwisy płatności np. Dotpay pozwalają na implementację rozwiązań, dzięki którym płatności kartą są łatwe i przyjemne. Sklep, który korzysta z takich rozwiązań postrzegany jest, jako bardziej przyjazny. Buduje również zaufanie klientów, dając sygnał, że transakcje dokonywane przy użyciu karty są całkowicie bezpieczne. 

Korzyści dla e-konsumenta 
Płatności kartowe oznaczają spore korzyści dla samych użytkowników. Wspomniana już szybkość i wygoda takich płatności jest chyba kwestią kluczową. Aby transakcja doszła do skutku wystarczy wprowadzenie danych karty oraz zatwierdzenie płatności. Wybierając płatność kartą, zamiast dokonywania przelewu, e-klienci unikają konieczności wypełniania formularzy przelewu, co bywa dosyć uciążliwe i wiąże się z ryzykiem popełnienia błędu. Takie płatności są również całkowicie bezpieczne. Dane karty i jej użytkowników są chronione, o czym świadczą certyfikaty PCI DSS. Sprzedawca nie może przyjmować płatności kartą, jeśli sam ich nie posiada albo nie korzysta z usług pośrednika płatności, który nimi dysponuje. Z kolei mechanizm chargeback pozwala na reklamację transakcji kartą np. w przypadku, gdy zamówiony towar jest niezgodny z umową. 

Udostępnij