Uwagi zawsze mile widziane - rozwój serwisów Grupy devMedia.pl

Co jakiś czas na devPytaniach pojawiają się pytania o sam serwis bądź o działalność Grupy devMedia.pl. Takie pytania, sugestie, czy zgłoszenia błędów otrzymujemy również na nasz e-mail. Dodatkowo, nie tak dawno temu padło pytanie o kod źródłowy serwisu. W odpowiedziach zostało pokrótce wyjaśnione, iż pracujemy nad uruchomieniem własnej wersji platformy, dzięki czemu będziemy mogli dynamiczniej się rozwijać i dostarczać nowe funkcjonalności użytkownikom.

Śledząc statystyki serwisu wiemy, że coraz więcej zadajecie pytań i coraz szybciej otrzymujecie satysfakcjonujące odpowiedzi. Przez ostatnie 137 dni zostało zadanych 506 pytań, z czego tylko znikoma część pozostała bez odpowiedzi. Przyrost liczby zadanych pytań widać na poniższym wykresie (ostatnie 137 dni):

pytania devPytania

Co więcej, serwis notuje 1000 odwiedzin dziennie z czego 60% pochodzi z wyników wyszukiwania Google.

Niejednokrotnie powtarzaliśmy, że "devPytania to serwis budowany i utrzymywany wspólnymi siłami Twoich kolegów programistów". Naszym celem jest to, aby serwis devPytania stawał się coraz przyjemniejszym miejscem do wymiany wiedzy. Aby tego dokonać, uwagi, o których wspominamy na początku, są dla nas niezwykle cenne.

Wobec powyższego postanowiliśmy podjąć pewne działania i na początek:

  1. Uniezależnić się od platformy StackExchange 1.0 - aby uzyskać możliwość rozwoju serwisu.
  2. Utworzyć jedno centralne miejsce zbierania uwag dotyczących działalności Grupy devMedia.pl, a w szczególności funkcjonowania naszych serwisów.

Na początku roku, korzystając z dobrodziejstw OSS, zaczęliśmy przygotowywać nową platformę, na którą docelowo chcemy zmigrować devPytania oraz antylamę. Na dzień dzisiejszy jest ona na tyle przygotowana, że chcielibyśmy ją opublikować i zacząć testy z prawdziwymi użytkownikami.

Efektem naszych postanowień oraz potrzeb jest nowe miejsce, które dzisiaj Wam prezentujemy:

meta devmedia

Jest to serwis, który działa w oparciu o naszą nową platformę oraz przeznaczony jest do meta-dyskusji.

Co to są meta-dyskusje i dlaczego potrzebujemy dla nich osobnego miejsca? Zostało to opisane na podstronie informacyjnej serwisu:

Meta-dyskusja oznacza dyskusję o samej dyskusji a nie na temat w tej dyskusji poruszany. Przykładowo:

  • styl dyskusji,
  • jej uczestnicy,
  • okoliczności w jakich dyskusja ma miejsce,
  • powiązanie tejże dyskusji z innymi dyskusjami na te same bądź inne tematy.

Etymologia prefisku "meta-" sięga czasów dzieła Arystotelesa zatytułowanego "Metafizyka", które powstało po jego innych pracach z dziedziny fizyki. Podstawowe znaczenie tego prefiksu w języku greckim to po prostu "po".

Gorąco zachęcamy do dzielenia się uwagami, propozycjami oraz krytyką na wyżej wymienionym serwisie. Dodatkowo, udzielając się w serwisie meta, pomagacie testować nową platformę, która będzie niedługo silnikiem m.in. dla devPytań.

Pragniemy zaznaczyć, iż meta ma służyć rozwojowi wszystkich serwisów Grupy devMedia.pl, włączając w to projekty takie jak devBlogi i 97rzeczy.

Uwagi są zawsze mile widziane i jeszcze raz: zachęcamy do wzięcia udziału w testowaniu nowej platformy oraz w tworzeniu jej poprzez wymianę myśli, dyskusję oraz krytykę.

Przejdź do mety.


Zespół devMedia.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails