Pytania i odpowiedzi z zakresu administracji IT

W ubiegłym roku uruchomiliśmy dwa miejsca, na których można w bardzo przyjemny sposób wymieniać się wiedzą, pytając i odpowiadając. Były to serwisy:

Idea serwisu z pytaniami i odpowiedziami w formie w jakiej ją Wam dostarczamy jest niesamowicie pomocna, czego dowodem jest chociażby coraz większa aktywność na devPytaniach. W efekcie postanowiliśmy zacząć zbierać informacje zwrotne od użytkowników w celu ciągłego ulepszania systemu wymiany wiedzy.

Dziś chcielibyśmy wykonać kolejny krok i dodać serwis do istniejącej rodziny. Przedstawiamy Wam sysPytania:

syspytania

Jest to miejsce dla administratorów systemów IT - ludzi, którzy zawodowo pracują z komputerami.

sysPytania są niezależne od platformy - tak samo jak devPytania. Tak więc administratorzy systemów UNIX, Mac oraz Windows są bardzo mile widziani - wierzymy, iż z programistami łączy ich coś poza komputerami: kochamy to, co robimy i chcemy uczyć się od siebie nawzajem!

Pamiętajcie, że sugestie są zawsze mile widziane.

Do zobaczenia na sysPytaniach!


Zespół devMedia.pl

11 komentarze:

Anonimowy pisze...

dziwne, po co dublować funkcjonalność stackoverflow/serverfault etc? widzę same wady takiego rozwiązania - zmniejszenie społeczności, która odpowiada na pytania, dublowanie content'u, niepotrzebne odpowiadanie na już na SO zadane pytania.

rafek pisze...

@Anonimowy: idąc tym tokiem rozumowania - niepotrzebne są nam fora dyskusyjne w j. polskim, ponieważ (niemal) dla każdego znajdzie się jego anglojęzyczny odpowiednik, który jest większy, więc po co to duplikować? Ta kwestia była podnoszona wiele razy, po powstaniu devBlogów, po powstaniu devPytań i już staje się nudna.

nietaki pisze...

Mimo wszystko myślę, że warto ją podnosić. devPytania są najbardziej bezpośrednią 1:1 kopią serwisu, jaką w życiu widziałem. To nie jest wykop czy demotywatory, których polska wersja ma sens z uwagi na wpływ polskich realiów. Tym bardziej, że (imho) programista nie mówiący dobrze po angielsku nie ma racji bytu, a Wy skazujecie się na użytkowników z tej grupy, która nie zna/nie rozumie StackOverflow... Możnaby się pokusić o stwierdzenie, że stawianie polskiego klonu SO działa szkodliwie dla społeczności programistycznej - przyczynia się do rozpraszania pożytecznych informacji, czyniąc je trudniejszymi do znalezienia.

rafek pisze...

@nietaki: etykieta, którą można przypiąć również do każdego forum programistycznego w j. polskim - dyskusje na ten temat były już w różnych miejscach w sieci ponad rok temu, efekt: ciągle rosnące zainteresowanie devPytaniami. Zapraszam do dyskusji na meta.devmedia.pl.

Marek Stój pisze...

Warto chyba jeszcze dodać, że devPytania są kopią 1:1 do stackoverflow, ponieważ stoją na tej samej platformie, którą sami twórcy udostępnili.

nietaki pisze...

Wiem, że stoją na tej samej platformie, której upublicznienie było dyskutowane np. na meta.stackoverflow http://meta.stackoverflow.com/questions/3086/will-open-sourcing-stack-overflow-destroy-our-business-model (bardzo polecam najwyżej ocenianą odpowiedź). Przy okazji cytat z Joela Spolsky'ego (którego często tłumaczycie na devblogach, możnaby więc wnioskować, że cenicie sobie jego opinie): "There are arguments pro and con, but the bottom line is that we think that the best way to get high quality Q&A is NOT by having a million people all trying to set up their own little unicorn site, but by having a central unicorn site with the network effects of millions of people." - no cóż, właśnie wychowujecie swojego małego jednorożca :)

A co do kopii 1:1 - poszczególne strony stackexchange różnią się między sobą bardziej wyglądem niż devpytania od SO, ale chyba nie warto wdawać się w dyskusje o wyglądzie.

Już może powinienem się powstrzymać, ale dodam: "efekt: ciągle rosnące zainteresowanie devPytaniami" - to tak jakby powiedzieć, że postać pana gąbki powodowała rosnące zainteresowanie naszą-klasą.

rafek pisze...

Niebardzo widzę dokąd zmierza ta dyskusja. Mnie się wydaje, iż dP dostarcza pewną wartość (tak jak dziesiątki forów programistycznych w ojczystym języku, które istnieją w eterze). I tak jak mamy Wikipedię w j. polskim, blogi w j. polskim, fora w j. polskim, to nie widzę najmniejszego problemu, aby mieć Q&A w j.polskim.

wikiyu pisze...

Mnie tam bardziej zastanawia dlaczego nie ma wspólnej bazy użytkowników między poszczególnymi serwisami DevMedia, tj czemu Lama, dev i sys Pytania nie mają wspólnych użytkowników tylko osobnych? zwłaszcza dev i sys Pytania których grupy użytkowników w sporej części są/mogą być pokrewne.

rafek pisze...

@wikiyu: wszystko w swoim czasie.. na razie staramy się skupić na ustabilizowaniu nowej platformy. Teraz np devPytania stoją na SE1.0 a sysPytania na naszej nowej, co czyni niemożliwym jakąkolwiek integrację - zaczątek dyskusji na ten temat jest tu: http://meta.devmedia.pl/questions/288/poaczone-profile

@nietaki: to porównanie do nk w sumie jest na miejscu, w końcu studiowaliśmy z Maćkiem Popowiczem na jednym roku. ;)

rafek pisze...

Przypomniała mi się dyskusja sprzed ponad roku: http://devpytania.pl/questions/498/czy-nie-mozna-po-prostu-uzywac-stackoverflow Polecam :)

noisy pisze...

A ja sądzę, że owe portale mają sens. Przecietny początkujący programista, który nie zna za dobrze angielskiego szybciej trafi na {dev,sys}Pytania niż na odpowiadający mu serwis stackoverflow. Jednak z powodu tego, że nie na wszystkie pytania znajdzie tutaj odpowiedzi po pewnym czasie pewnie założy i konto i tam. Tym samym polskie serwisy są krokiem pośrednim, w moim mniemaniu bardzo potrzebnym. Czy sądzicie, że facebook tak łatwo by wszedł na polski rynek, gdyby nie nasza-klasa? Wątpie...

Poza tym jest jeszcze inna kwestia tego co tutaj wszyscy robimy... budujemy tutaj społeczność, sieć wirtualnych znajomości, które nie są bez znaczenia.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails