Wikileaks opublikuje 5000 projektów Javy typu Open Source usuwając wszystkie cholerne private/final

Oryginalny post: Wikileaks To Leak 5000 Open Source Java Projects With All That Private/Final Bullshit Removed

Autor: Steve Yegge

EYJAFJÖLL, ISLANDIA – wśród programistów Javy na całym świecie szerzy się panika, w związku z wydanym dzisiaj o godzinie 8:15 GMT komunikatem prasowym Wikileaks. Organizacja zapowiedziała ponowne opublikowanie kodu źródłowego tysięcy opensource'owych projektów Javy. Wszystkie modyfikatory dostępu ustawione będą jako 'public', natomiast ze wszystkich klas i ich składowych usunięty zostanie modyfikator 'final'.

Johnnie Garza, zwinny programista Java z Irvine, CA potępia taki ruch. „Oni nie mają prawa tego zrobić. Open source nie oznacza, że kod jest w jakiś sposób 'otwarty'. To jest mój kod, nie ich. Jeśli określam coś jako 'private', to nie ma znaczenia jak bardzo potrzebujesz to wywołać, powinienem móc cię zatrzymać, nawet jeśli już dawno jestem w grobie”.

Według informacji prasowej Wikileaks, miliony plików z kodem źródłowym Javy zostało przepuszczonych przez skrypt Perla usuwający wszystkie słowa kluczowe 'final', z wyjątkiem tych, które są niezbędne, aby obejść „cholernie makabryczny brak domknięć”, w tym 15-letnim języku Java.

Dodatkowo, skrypt Perla zapewnia, że każda klasa ma przynajmniej jeden publiczny konstruktor, a wszystkie pola nie mające geterów i seterów przekształca w publiczne. „Skrypt eliminuje również wszystkie badziewne adnotacje @deprecated”, można przeczytać w komunikacie.

Długoletni programista Javy, Ronnie Lloyd z Austin, TX czuje się dotknięty myślą, że ludzie będą mogli tworzyć instancje jego prywatnych klas. ”To po prostu zdrowy rozsądek”, mówi Lloyd, 37 lat. „Jeśli kupuję dom i przekazuję go tobie, ale jednocześnie zawieszam na niektórych drzwiach tabliczki „Tylko dla pracowników”, wtedy nie jesteś upoważniony do otwierania tych drzwi, nawet jeśli to jest twój dom. Bo to jest tak naprawdę mój dom, nawet jeśli pozwoliłem ci w nim mieszkać.”

Marszcząc brwi w zamyśleniu, Lloyd kontynuuje: „Nawet jeśli odchodzę na zawsze, a ty mieszkasz tam przez 20 lat i dokładnie wiesz co jest za drzwiami – do licha, nawet jeśli to jest sprawa życia i śmierci – czysty zdrowy rozsądek podpowiada, że nigdy, przenigdy nie możesz otworzyć tych drzwi pod żadnym pozorem.

„To jest dla twojego bezpieczeństwa”, dodaje Lloyd.

Wesley Doyle, webowy programista Javy z Toronto, Kanada jest po prostu zaskoczony tą wiadomością. „Dlaczego oni myślą, że muszą to zrobić? Dlaczego użytkownicy mojej opensource'owej biblioteki w Javie nie mogą zwyczajnie zacisnąć pięści i później przekląć moje imię na łożu śmierci? To podejście działa dobrze dla reszty z nas. Kogo to obchodzi, czy mam prywatną, pomocniczą funkcję, której oni potrzebują? Czyżby popsuło im się kopiowanie i wklejanie?”

Założyciel Wikileaks, Julian Assange, który ukuł termin „Opened Source” dla określenia złamanego opensource'owego kodu Javy obawia się aresztowania przez służby ochronne na kampusach Oracle lub IBM. Założyciel Wikileaks powiedział: „W dniu dzisiejszym Eclipse Foundation zwołało prywatne spotkanie, na którym określono mnie jako 'non-thread-safe AbstractKeywordRemovalInitiatorFactory'. Co to do cholery znaczy? Obawiam się o swoje bezpieczeństwo w pobliżu tych osób”.

Usunięcie adnotacji '@deprecated' jest szczególnie dotkliwe dla wielu ciężko pracujących programistów Javy. „Ciężko pracowałem, żeby zdeprecjonować ten kod, nad którym ciężko pracowałem, kiedy go tworzyłem, żeby zdeprecjonować inny kod, nad którym również ciężko pracowałem”, mówi Kelly Bolton, rzecznik League Of Java Programmers For Deprecating The Living Shit Out Of Everything.

„Jeśli ludzie mogą używać starszego, bardziej wygodnego API, które dla nich stworzyłem, dlaczego cholera mieliby używać mojego nowego, bardziej skomplikowanego API? To się nie mieści w głowie”, dodaje Bolton.

Zespół Eclipse CDT został szczególnie dotknięty usunięciem tagu przestarzałości. Morris Baldwin, pracujący dorywczo jako programista CDT, zajmuje się biblioteką parsującą w C++ i mówi: „Obecnie prowadzimy politykę wydawania pakietów w Javie, w których każda klasa, interfejs i metoda są przestarzałe od samego początku, fabrycznie, zaczynając od wersji 1.0”.

„Powzięliśmy pewne kroki, aby zapewnić, iż nie będzie możliwym wykorzystanie naszego przed-przestarzałego kodu bez uruchomienia naszego rozbudowanego frameworka”, dodaje 22-letni Baldwin. „Dodanie publicznych konstruktorów i usunięcie atrybutów 'final' byłoby poważnym ciosem zarówno dla nie-użyteczności jak i nie-ponownego-wykorzystania”.

Zwinna społeczność Javy określiła działanie Wikileaks jako akt terroryzmu. „Prawdopodobnie stoi za tym ekstremistyczny ruch programowania aspektowego”, spekuluje zwinna projektantka Javy, Claudia Hewitt, 29 lat. „Zawsze wiedziałam, że oni chcą użyć mojego kodu w sposób, którego nigdy nie mogłam z góry przewidzieć”, dodaje.

Wielu programistów Javy zapowiedziało walkę przeciw niepożądanemu otwarciu ich otwartego kodu typu open source. Billy Blackburn, rzecznik League of Agile Methodology Experts (LAME) mówi, że rozpoczęto już prace nad nowym narzędziem do budowy projektów, które nie będzie linkowało kodu Javy typu Opened Source. Narzędzie zostanie wydane od razu po tym, jak niezależni dostawcy pewnych bibliotek Javy zrefaktoryzują kod, aby można go było ponownie wykorzystać. Blackburn odmówił opisania zmian, twierdząc, że „to nie je wasz biznes”.

Guy Faulkner, 51 letni programista Pythona z Seattle był rozbawiony komunikatem Wikileaks. „Kiedy programiści Pythona wypuszczają coś jako Open Source, to mówią: Słuchajcie, ciężko nad tym pracowałem. Mam nadzieję, że to polubicie. Używajcie tego jak chcecie. Niektóre rzeczy są udokumentowane, jako mogące podlegać zmianom w przyszłości, ale wszyscy jesteśmy tutaj dorośli, więc użyjcie swojego rozsądku”.

Faulkner wzruszył smutno głową. „Podczas gdy programiści Javy, którzy wypuszczają kod jako Open Source mówią: Słuchajcie, ciężko nad tym pracowałem. Mam nadzieję, że to polubicie. Ale używajcie tego dokładnie tak, jak wam powiedziałem, bo do jasnej cholery, to mój kod. Będę decydował, kto jest wystarczająco cholernie dorosły tutaj w okolicy”.

„Ale dlaczego ten skrypt Perla nie został napisany w Pythonie?”, pyta Faulkner.

Data publikacji oryginału: lipiec 28, 2010

20 komentarze:

Anonimowy pisze...

Heh, najbardziej mnie rozbawiło ostatnie zdanie :D

Anonimowy pisze...

fatalne tlumaczenie niestety, jest gdzies wersja angielska?

Anonimowy pisze...

No, to chyba czas, żeby Julek kopnął się mocno w głowę. Bo chyba na mózg mu padło już totalnie.

Anonimowy pisze...

Prosimy jeszcze o otworzenie kodu windowsa

mixer pisze...

@Anonimowy2:

Niestety, ten komunikat prasowy zniknął już z serwerów Wikileaks, dlatego oryginalna wersja angielska jest już niedostępna... Ale poszukaj, na jakichś Anonimowych serwerach powinna być rehostowana :D

Marcin Wronka pisze...

Proponuję uzupełnić tłumaczenie - we wpisie źródłowym jest jeszcze "more news" pod kreską - to też jest część wpisu, całkiem niezła z resztą :)

mixer pisze...

@Marcin

Do doczytania dla zainteresowanych ;) Moim zdaniem to już mogłaby być zbyt duża abstrakcja :)

Anonimowy pisze...

"zwinna projektantka Javy" ^^

Anonimowy pisze...

I bardzo dobrze! Ja się cieszę z otwartego kodu! Dzięki temu świat informatyki się szybciej rozwinie. Inaczej mielibyśmy sytuacje, że nie jeździmy dziś ekologicznymi samochodami bo wszystkie patenty na to wykupili potentaci naftowi bo inaczej zbankrutowaliby! Przez zamknięty kod żylibyśmy do dziś w świecie Asemblera i Amigi! Po co wynajdować koło skoro już ktoś to zrobił.

Anonimowy pisze...

przegięcie pały, tego się czytać nie da... ja nie wiem czy Wam to jakiś skrypt tłumaczy, czy jesteście tak leniwi, że nie chce się Wam skleić poprawnego zdania po polsku. nie czepiam się szczegółów, ale niektóre zdania wyglądają jakby były przetłumaczone słowo w słowo. Tak trochę nie-"zwinnie" :Q

to też ładne - "...niepożądanemu otwarciu ich otwartego kodu typu open source"

niepożądane posmarowanie masłem ich otwartego masła typu open butter

proponuję tę wersję : http://steve-yegge.blogspot.com/2010/07/wikileaks-to-leak-5000-open-source-java.html - dokładnie to samo, tylko w dużo lżejszej formie :D

mixer pisze...

"...niepożądanemu otwarciu ich otwartego kodu typu open source" - na tym właśnie polega paradoks ;)

djnewton pisze...

Czyli taki Open Source nigdy nie istniał, bo gdyby tak było.. programiści nie czuliby się tacy "zaskoczeni" :-) WikiLeaks pokazuje machloje jakie dzieją się w prawie każdej sferze życia społecznego i dobrze, jeszcze jakby tylko ujawnili jądro Windowsa to byłoby cudnie :)

Andrzej pisze...

Open source to open source, nie rozumiem o co Ci koderzy się burzą? Jak krtoś chce używać ich prywatnych czy deprecated obiektów to ich sprawa. Mnie jako programistę w zasadzie to wali(łoby).

Anonimowy pisze...

Dajcie lepiej kod źródłowy Windowsa 7 :D

Tomasz pisze...

Spokojnie, kod Windowsa 7 pewnie już jest w rękach Juliana Assange'a ale może się boi że M$ i Ballmer nie będą tak pobłażliwi jak USA oraz reszta świata i wyślą po niego nindża którzy go znajdą i zlikwidują gdziekolwiek by był..

Anonimowy pisze...

No miałem nadzieję, że to wszystko to żart hehe:) Ja te wypowiedzi Java'owców (o ile autentyczne) odebrałem w ten sposób: "nie programujcie w czystym C ani asemblerze, bo tam są wskaźniki!! (o zgrozo!!) przecież, do jasnej cholery, jest Java!!"
Ale ten motyw z drzwiami i sprawą życia i śmierci to po prostu bajeczny :)

Anonimowy pisze...

wersja oryginalna http://steve-yegge.blogspot.com/2010/07/wikileaks-to-leak-5000-open-source-java.html

Każdy programista Javy wie, że to to całe zamiesznia nie ma sensu. Wszystkie projekty OpenSource udostępniają kody źródłowe (o to właśnie chodzi), tak więc każdy może go zmienić/dostosować do swoich potrzeb. Klasy i zmienne robi się prywatne nie po to by coś ukryć ale po to by wymusić prawidłowe użycie danego api. Java oferuje zupełnie inne mechanizmy do zabezpieczania czy certyfikowania kodu

Anonimowy pisze...

Ej, naprawdę aż tylu nie skumało, że to żart?

Tomasz Kowalczyk pisze...

@Anonimowy: widocznie to są ci programiści, którzy według Jeffa Atwooda "nie potrafią programować". ;]

Mnie ten tekst doprowadził w kilku momentach do stanu bardzo aktywnej wesołości - więcej takich! ;]

Anonimowy pisze...

fake

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails