Działa Na Moim Komputerze - Program Certyfikacyjny

Oryginalny post: The "Works on My Machine" Certification Program

Autor: Jeff Atwood

Joseph Conney miał fantastyczny pomysł na nowy program certyfikacyjny dla aplikacji. Tylko że przyjemna odznaka w stylu Visty (kolorystyka biały-na-szarym) nie do końca komunikuje, hmm..., autorytatywny charakter tego programu. Z pomocą Jona Gallowaya sprawiliśmy, że odznaka jest trochę bardziej cool. [tłum. oryginalna odznaka znajduje się tutaj]

odznaka

Można pomyśleć, że zdobycie tak prestiżowego, rygorystycznego poziomu certyfikacji jest dalece zbyt wymagające. Ale nie martw się! Uczestnictwo w tym nowym programie certyfikacji dla aplikacji tak proste jak wciśnięcie F5 na klawiaturze. Po prostu musisz powtórzyć cztery kroki, które wyszczególnił Joseph:

  1. Skompiluj kod swojej aplikacji. Pobieranie ostatnich zmian, które mogli wprowadzić inni programiści do repozytorium, jest całkowicie opcjonalne i nie jest wymagane dla tego certyfikatu.
  2. Uruchom aplikację lub stronę internetową, którą właśnie skompilowałeś.
  3. Spraw, aby jedna ścieżka w kodzie, który dodajesz do repozytorium, wykonała się. Najlepszy sposób, aby to zrobić, to manualnie przetestować najprostszy przypadek użycia funkcjonalności, którą implementujesz. Pomiń zupełnie ten krok, jeśli kod, który masz zamiar dodać do repozytorium ma mniej niż 5 linijek lub jeśli, według twojej profesjonalnej programistycznej oceny, ten kod nie może w żadnym wypadku spowodować problemu.
  4. Dodaj zmiany do swojego repozytorium.

Gratulacje! Jesteś w pełni certyfikowany. Możesz wyposażyć swoją aplikację w piękną odznakę "Działa na moim komputerze". Z pewnością będziesz chciał pokazać ją swoim kolegom w zespole i prawdopodobnie kluczowym udziałowcom projektu. Ale pamiętaj - trzymaj swoje ego na wodzy. Nie każdy jest zdolny do tak znaczącego wkładu do jakości w inżynierii oprogramowania.

(Dopisek: kochasz swój certyfikat "Działa Na Moim Komputerze" tak bardzo, że chciałbyś z dumą pokazywać go innym? Teraz dostępne są także koszulki, naklejki, kubki... [tłum. gadżety posiadają oryginalną, angielską odznakę] sklep z T-shirtami, kubkami, naklejkami)

Data publikacji oryginalu: 15 marca, 2007


4 komentarze:

Tomasz Kowalczyk pisze...

Czytałem ten wpis jeszcze w oryginale, przyznam, że jak na zwykle pouczające teksty Jeffa Atwooda, ten dla odmiany jest bardzo prawdziwy. ;]

mXs pisze...

@Tomasz Kowalczyk
Jeff Atwood ma swoje lepsze i gorsze dni, ale więcej lepszych, dajmy mu szansę :)

darek pisze...

Powyższy certyfikat jest oparty na legendarnej formule administratorów i programistów, znanej pod mityczną nazwą SOA#1, czyli "u mnie działa"

mXs pisze...

Jedyna różnica polega tutaj na tym, że w przypadku administratorów było tak, że bardzo często musieli oni rozwiązywać problemy użytkowników psujących to i owo, więc wina leżała po stronie użytkownika rzeczywiście.

W tym przypadku lenistwo, praca na akord lub inne problemy wewnętrzne programistów sprawiają, że jakość kodu/systemu jest pożal się boże. Cierpli na tym prawdopodobnie niewinny użytkownik a czasami inni programiści z teamu, którzy muszą potem naprawiać lazy-coding danego delikwenta.

F5 i do przodu! Się-kompiluje-się, następne zadanie...

Trochę przerażająca wizja jak na XXI wiek, ale nadal w wielu miejscach tak jest :/

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails