Nowi moderatorzy na devPytaniach

Zapewne większość z Was dobrze zna serwis devPytania. Przypomnijmy sobie, jak on funkcjonuje:

To nie my tworzymy devPytania. Wy to robicie. devPytania to serwis budowany i utrzymywany wspólnymi siłami Twoich kolegów programistów. Gdy serwis dostatecznie Ci zaufa, będziesz mógł edytować wszystkie treści, podobnie jak na Wikipedii. Z Twoją pomocą jesteśmy w stanie udzielić dobrej odpowiedzi na praktycznie każde możliwe pytanie programistyczne. Nie ma znaczenia język programowania czy system operacyjny, którego używasz — naszym celem jest lepsze programowanie.

Aby powyższe było możliwe, dostarczony został system punktów reputacji:

Zgromadź wystarczającą liczbę punktów reputacji, a serwis devPytania pozwoli Ci na wiele więcej niż zwykłe zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi:

15Oddawaj pozytywne głosy.
15Oznaczaj nieodpowiednie treści.
50Pisz komentarze.
100Oddawaj negatywne głosy (kosztuje to 1 punkt reputacji). Edytuj wpisy będące częścią społecznościowego wiki.
200Zmniejsz ilość reklam.
250Głosuj za zamknięciem bądź ponownym otwarciem własnych pytań. Twórz nowe tagi.
500Zmieniaj pytaniom tagi.
2000Edytuj treść innych użytkowników.
3000Głosuj za zamknięciem bądź ponownym otwarciem dowolnych pytań.
10000Kasuj zamknięte pytania. Uzyskaj dostęp do narzędzi moderatora.

Na końcu tego spektrum reputacji różnica między użytkownikami z wysoką reputacją a moderatorami jest niewielka. Właściwość ta jest całkowicie zamierzona. To nie my prowadzimy serwis devPytania. Robi to społeczność.

Niemniej jednak mimo istnienia aktywnej, samoregulującej się społeczności, moderatorzy muszą interweniować od czasu do czasu. Moderatorzy zajmują się tymi niezwykle rzadkimi sytuacjami, które nie powinny się normalnie wydarzać, ale jeśli już się wydarzą, to potrafią znacząco zaburzyć działanie społeczności.

Tak więc, co może moderator na devPytaniach?

  • Głos moderatora jest wiążący. W jakimkolwiek miejscu, gdzie występuje głosowanie (zamykanie, otwieranie, kasowanie, odzyskiwanie, itp), głos moderatora powoduje osiągnięcie progu i zaaplikowania danej akcji natychmiast.
  • Moderator może zablokować wpis (post). Zablokowane wpisy nie mogą otrzymywać głosów, ani być w żaden sposób zmieniane.
  • Moderator widzi wszystkie dane w systemie - w tym głosy oraz informacje o profilach użytkowników.
  • Moderator może zawiesić użytkownika oraz usunąć, jeśli jest to konieczne.
  • Moderator może wykonywać czynności administracyjne typu łączenie pytań, czy masowe retagowanie.

Z dnia na dzień przybywa serwisowi aktywnych użytkowników. Co za tym idzie, coraz częściej zdarzają się sytuacje, które wymagają interwencji moderatora. Postanowiliśmy zatem mianować 5 wybranych przez nas użytkowników moderatorami. Funkcje te przypadły następującym osobom:

Gutkowski plakietka
Łukasik plakietka
Kuczyński plakietka
Aniserowicz plakietka
Gil plakietka

Jeśli jesteś moderatorem, bądź posiadasz uprawnienia zbliżone do takich, jakie ma moderator, to czego od Ciebie oczekujemy?

  1. Jako moderator, Twoje czyny reprezentują nasz serwis - prosimy zachowuj się stosownie. Znajdujesz się na stanowisku, które obdarzone jest dużym zaufaniem.
  2. Twoim zadaniem jest prowadzenie społeczności z delikatną - ale pewną - interwencją. Szanuj członków społeczności. W swoich czynach utrzymuj sprawiedliwość oraz spójność.
  3. Utrzymuj dyskusje w temacie, poprzez zamykanie oraz usuwanie wpisów, które są nie na temat.
  4. Regularnie rozprawiaj się z oflagowanymi wpisami.
  5. W przypadku ostrych konfliktów, komunikuj się bezpośrednio z użytkownikami poprzez e-mail, aby pomóc je wyjaśniać.

Od moderatora wymagamy najmniejszej możliwej ingerencji. devPytania są tak skonstruowane, aby większość typowych "moderacyjnych" akcji było wykonywane przez społeczność.

Wszystkim użytkownikom serwisu serdecznie dziękujemy za aktywność. Mamy nadzieję, iż sposób w jaki tworzona jest społeczność devPytania pozytywnie wpłynie na rozwój każdego, kto do niej należy.


Zespół devMedia.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails