Myślisz, że zarabiasz tyle, na ile zasługujesz?

Mapa zarobków programistów w Polsce

Pewnie jak wielu z Was, kolegów programistów, zastanawiamy się czasem, czy w naszych aktualnych miejscach pracy jesteśmy uczciwie wynagradzani za naszą wiedzę i zaangażowanie. Negocjowanie wynagrodzenia to trudna i delikatna kwestia, a niestety w Polsce jeszcze rzadko spotykamy się z ofertami pracy, w których pracodawca podawałby widełki płacowe, podczas gdy w wielu innych krajach zwyczaj ten przyjął się już dawno.

Rozmawianie z kolegami z pracy na temat zarobków uchodzi za niezbyt profesjonalne i przede wszystkim może prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień i pogorszenia ogólnej atmosfery w zespole, a to, jak wiemy, z pewnością nie wpłynęłoby pozytywnie na efektywność i przyjemność z wykonywania swoich obowiązków.

W związku z powyższym, jak również ze względu na to, że tworzymy już całkiem sporą społeczność programistów w Polsce, postanowiliśmy przygotować prostą ankietę na temat naszych zarobków. Wypełniając ją, będziecie mogli przekonać się, jak przedstawiają się zarobki Waszych kolegów po fachu w różnych częściach kraju wraz z podziałem na stosowany w pracy język programowania.

Wyniki ankiety

Pozdrawiamy!
Zespół devMedia.pl

16 komentarze:

Anonimowy pisze...

Strona internetowa jest niedostępna.

Strona internetowa pod adresem http://dynamic.devmedia.pl/EarningsSurvey może być tymczasowo niedostępna lub została na stałe przeniesiona pod nowy adres internetowy.

Anonimowy pisze...

Pytanie o pensje brutto jest nie do końca jasne. Goła podstawa czy średnia z roku uwzględniając premie. A co z tymi co wystawiają fakturę? Brutto to razem z vatem?

KonradKubiec.com pisze...

Polecam szybką zmianę formularza, by można było wybrać język z listy lub dodać nowy. Inaczej zrobi się straszny bałagan.

Moim zdaniem brutto w znaczeniu: cała pensja z dodatkami przed odprowadzeniem podatków (czyli również z VAT i wartością dodatkowych świadczeń) na miesiąc (w wypadku dodatkowych premii jako średnia wynagrodzeń wyliczona w oparciu o roczny okres).

Inny problem jaki widzę, to zakres obowiązków. Można być programistą PHP i być również odpowiedzialnym z a HTML, JS, CSS + wycinek jakiejś X technologii. Jak każdy będzie robił taki tasiemiec, to nikt nic nie porówna - bo każdy będzie jedyną osobą w kategorii.

Ostatnia uwaga, że brak przedsiębiorczych, którzy nie mają stałej pensji :)

Immortal pisze...

@Konrad

Myślę, że tego typu problemy rozwiąże się później, gdy dane przestaną napływać w takim tempie jak teraz ;] Półautomatycznie poprawi się te dane i przygotujemy jakiś bardziej szczegółowy raport.

Anonimowy pisze...

Przydaloby sie pole jeszcze z iloscia lat doswiadczenia zawodowego.

rafek pisze...

@Anonimowy: Pierwszą ankietę zdecydowaliśmy zrealizować w prosty sposób. Z uwagi na to, iż zainteresowanie jest dość spore, to na pewno pojawi się jeszcze kiedyś inna ankieta, która będzie bardziej rozbudowana (w tym, będzie zawierać np. ilość lat doświadczenia zawodowego).

Anonimowy pisze...

@KonradKubiec.com

"Moim zdaniem brutto w znaczeniu: cała pensja z dodatkami przed odprowadzeniem podatków (czyli również z VAT i wartością dodatkowych świadczeń)"

Moim zdaniem nieco bez sensu. Liczy się realny koszt pracodawcy.

Z tego co się orientuję to w przypadku umowy o pracę jest to ok. 110% kwoty brutto pensji.

W przypadku otrzymywania faktury jest to zgrubsza 66% kwoty brutto na fakturze.

Anonimowy pisze...

Jej, normalnie używam w pracy Javy, Pythona, SQLa, C++ i kilku innych rzeczy, co mam wybrać?

Immortal pisze...

@Anonimowy - wpisz wszystko oddzielone przecinkiem.

Anonimowy pisze...

Może dałoby radę wyświetlać na mapce także liczbę osób głosujących z danej kategorii dla danego miasta (w dymku) obok wartości zarobków? Jeśli dla danego obszaru jest np. jeden głos, ciężko uznać, że wynik jest miarodajny.

Anonimowy pisze...

Niestety nie potrafię wskazać na mapce miasta Katowice - jest prawdopodobnie przykryte przez inne sąsiadujące miasta. W miarę dodawania nowych miast prawdopodobnie mapka będzie coraz trudniejsza w obsłudze - może zwykła tabelka z wyszukiwaniem rozwiązałaby sprawę? Dobry pomysł z tą ankietą.

Anonimowy pisze...

Wg mnie bardziej adekwatna byłą by kwota netto zarobków, czyli ile faktycznie trafia nam do kieszeni

back-to-root pisze...

Pensja netto nie ma sensu - przy wyższych zarobkach zmienia się w zależności od składek oraz progu podatkowego.
Najlepsze byłoby chyba porównanie rocznej kwoty brutto.

Jako nie-programista stwierdzam, że pokazane tu płace są naprawdę słabe. Praktycznie każdy znany mi administrator systemów zarabia 8 tys. brutto lub więcej. W Wawie znająca angielski i zaradna/samodzielna asystentka (zarzadu, dyrektora) za mniej jak 5 tys. brutto nie idzie do pracy.

Kto może, niech migruje do Wawy/Krakowa/Wrocławia.

TeMPOraL pisze...

Kto w Biazstoku pisze w Lispie? Przyznawać się! :).

Cashern pisze...

Nierzetelna ta ankieta. Mozna to jeszcze raz zrobic? Pomoge wam to zrobic jak nalezy ;)

rafek pisze...

@Cashern: Jeśli masz jakieś konkrety na myśli, prosimy o kontakt na kontakt@devmedia.pl

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails