Aplikacja to interfejs użytkownika

Oryginalny post: The User Interface Is The Application

Autor: Jeff Atwood

W artykule Niełatwo jest wypuścić produkt (ale ktoś to musi robić) Shawn Burk tłumaczy, dlaczego powinieneś opierać się pokusie wprowadzania zmian pod koniec projektu, niezależnie od tego, jak bardzo uzasadnione bądź racjonalne mogą wydawać Ci się ku temu powody. Nawet najmniejsza zmiana to rzeczywiste ryzyko wprowadzenia nowych błędów. Pierwsza osoba, która skomentowała ten artykuł, zażartowała:

W TeXu nie ma błędów... Być może jest to wyjątek, który potwierdza regułę :-)

Ian Ringrose błyskawicznie odpowiedział:

Ale czy ktokolwiek tego używa? Czy fakt, że z TeXa bardzo ciężko się korzysta nie jest bugiem samym w sobie?

Touché.

Yukihiro Matsumoto, twórca Ruby, ma jasny pogląd na ten temat:

Jeśli Twój system ma dobry interfejs a Ty dysponujesz zarówno czasem jak i środkami finansowymi, to praca nad tym systemem jest możliwa. Jeśli są w nim błędy albo jest on za wolny, możesz to poprawić. Jeśli jednak interfejs systemu jest kiepski, to praktycznie nie masz nic. Nie będzie miało znaczenia, że pod spodem jest to arcydzieło inżynierii oprogramowania. Zły interfejs sprawi, że z Twojego systemu nikt nie będzie korzystał. Interfejs systemu jest niezwykle ważny, ze względu na to, że jest tym, z czym mają do czynienia albo użytkownicy albo inne systemy.

Joel pisał na podobny temat w swoim artykule Sekret góry lodowej, ujawniony:

Dostałem tę nauczkę jako konsultant, gdy prezentowałem demo pewnego sporego projektu webowego dla zespołu wykonawczego naszego klienta. Projekt był ukończony prawie w 100%. Czekaliśmy jedynie na grafika, zeby dobrał czcionki i kolorystykę oraz żeby przygotował fajnie wyglądające, trójwymiarowe zakładki. W międzyczasie zastosowaliśmy najprostsze czcionki, kolorystyka była czarno-biała, mnóstwo miejsca na stronach było zmarnowanego i generalnie całość nie prezentowała się za dobrze, delikatnie mówiąc. Ale 100% funkcjonalności było zaimplementowane i pod spodem działy się całkiem niesamowite rzeczy.

Co się stało podczas demo? Całe spotkanie klienci spędzili na narzekaniu i krytykowaniu wyglądu aplikacji. Ich uwagi nawet nie dotyczyły interfejsu użytkownika jako takiego. Komentowali jedynie wygląd. "To po prostu nie wygląda fajnie." — skomentował ich kierownik projektu. Jedynie o tym byli w stanie myśleć. Nie potrafiliśmy skłonić ich do zastanowienia się nad samą funkcjonalnością. Oczywiście poprawienie graficznego designu zajęło raptem jeden dzień. Można było niemalże odnieść wrażenie, że nasi klienci myśleli, że zatrudnili malarzy.

Dokładnie tego samego doświadczyłem niedawno. Piszemy sobie cały ten fajny back-end i oczywiście w pewnym momencie potrzebowaliśmy zrobionego na szybko front-endu, żeby móc cokolwiek zaprezentować. Napisaliśmy więc stosunkowo prostą aplikację do celów demonstracyjnych. Wyszła całkiem nieźle, ale oczywiście nie mogła się równać z już istniejącymi, podobnymi aplikacjami konkurencji.

Zgadnij, jaką opinię na temat naszego projektu wyraził klient.

Nieważne jak dużo masz wypasionych diagramów architektury zrobionych w Visio; dla użytkownika to interfejs jest aplikacją. Zdaję sobie sprawę, że UI to ciężka sprawa, ale musisz zadbać o to, by interfejs sprawiał dobre wrażenie, w przeciwnym razie nikt nie będzie Cię brał na poważnie. Nadaj swojemu UI wysoki priorytet, na jaki zasługuje.

Data publikacji oryginału: sierpień 24, 2005

2 komentarze:

Konradzik pisze...

To tak jak z autem, po dłuższym czasie człowiek zaczyna doceniać silnik i bezawaryjność, ale przy kupnie liczy się wygląd.

Anonimowy pisze...

Od dawna uczę swoich programistów, że jeśli ich soft nie działa dobrze (lub wcale), to musi przynajmniej dobrze wyglądać. Często analizując efekty ich prac sam wcielam się w przyszłego odbiorcę i dlatego każę im po kilka razy poprawiać GUI, a nie wnikam specjalenie w jakość kodu, jeśli oczywiścei ten kod robi to co miał robić. Może to nie najlepiej, ale uważam, że jeśli nauczą się tworzyć sensowne, estetyczne i konsekwentne GUI będą lepszymi programistami, niż gdyby pisali zaj....ste framworki.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails