Obycie technologiczne jest niewystarczające

Oryginalny post: Being technologically savvy isn't enough

Autor: Jeff Atwood

Nie zdawałem sobie sprawy, że Dan Appleman znów pisze bloga! W jednym z jego ostatnich wpisów, porusza doskonały temat, który jest powiązany z moimi ostatnimi wpisami na temat różnic umiejętności w programowaniu oraz o byciu dobrym w tym, co się robi: czasami, to nietechniczne umiejętności czynią z Ciebie lepszego programistę niż kogoś z Indii. Mocy prezencji osobistej nie da się przecenić:

I nawet jeśli produktywność nie jest problemem, to będą nim nieuchronne wahania gospodarki. W pewnym momencie swojej kariery będziesz miał do czynienia z ciasnym rynkiem pracy. I wtedy właśnie, to nie Twoje technologiczne umiejętności będą miały znaczenie czy odniesiesz sukces.

Będą się liczyć Twoje zdolności personalne. Jak dobrze radzisz sobie z komunikacją? Powinieneś wiedzieć, jak zaprezentować swoje pomysły zarówno pojedynczym osobom jak i małym grupom. Czy potrafisz pisać jasno i, w pewnym stopniu, poprawnie gramatycznie? Czy jawisz się jako osoba pewna siebie i swoich umiejętności? Czy posiadasz umiejętności przywódcze (które często przekładają się na umiejętności w zakresie zarządzania)? Czy jesteś odpowiedzialny? Czy jesteś osobą, którą miło jest mieć obok siebie (albo przynajmniej nie tak bardzo odpychającą)? Owszem, istnieją ludzie, którzy są tak technologicznie doskonali, że mogą nie dbać o nic innego, ale dla większości z nas te inne umiejętności są istotne.

Tak więc jeśli studiujesz, nie pozwól, aby zajęcia z przedmiotów technicznych zdominowały Twoją edukację. Zapisz się na zajęcia z pisania. Zaangażuj się w aktywności, które wymagać będą od Ciebie publicznych wystąpień. Weź udział w wystawieniu jakiejś sztuki bądź improwizacji. Dołącz do klubu. Zgłoś się do wolontariatu. Nauczaj. Ten rodzaj doświadczenia ma w dalszej perspektywie więcej korzyści, niż może Ci się wydawać.

To właśnie z tego powodu polecam programistom książki typu Jak Zdobyć Przyjaciół i Zjednać Sobie Ludzi. Niestety, o wiele łatwiej jest doskonalić umiejętności techniczne niż personalne -- kluczem jest, co zaznacza Dan, świadome wybieranie sytuacji, które będą stymulować rozwój Twoich umiejętności interpersonalnych. Tak jak większość programistów jestem introwertykiem, tak więc muszę się nieustannie zmuszać do sytuacji, których normalnie bym unikał

Data publikacji oryginału: 12 października, 2004

5 komentarze:

Konradzik pisze...

Czytuję planeta.php.pl na które trafiłem właśnie jakoś przez devBlogi - prezentowane są tam wpisy z blogów różnych osób piszących (po polsku) na tematy php-pokrewne. Ze stron jednego z tych blogów uderza mnie treść zawarta miedzy linijkami: "jesteś idiotą, ale uchylę Ci rąbka mojej wiedzy" - śmieszy mnie to, ale jestem pewien, że z kimś takim nie chciałbym pracować.
Umiejętności personalne mogą być całkiem realnym kryterium przy ocenie programisty - zgrane zespoły po prostu pracują lepiej.

noisy pisze...

na zwykej rozmowie kwalifikacyjnej czowiek tak naprawd dokonuje autoprezentacji... i nawet jeeli nie bdzie najlepszy, to jego bysk osobowoci moe przymi nawet najlepszych hackerw...

Anonimowy pisze...

Post głupi, nawołujące do tego, że koder to nie tylko człowiek + potrzaskany kod, ale również wódź, pluszowy miś, polonista. Kim koder powinien być za 2 miesiące? Wolontariuszką czy może przeszkolonym komandosem?

R.M.M pisze...

Post wcale nie jest głupi i dotyka dość poważnego problemu. Typowy programista spędza przeciętnie więcej czasu ze sprzętem i oprogramowaniem niż z żywymi ludźmi. W takim przypadku trudno trenować umiejętności interpersonalne. A jak powszechnie wiadomo "narząd" nieużywany uwstecznia się i zanika. Dowód: prezentacje przygotowywane przez pracowników IT są często zwyczajnie nudne i nawet jeśli żywo interesuje Cię temat, to formuła sprawi, ze po pewnym czasie zwyczajnie będziesz marzyć, żeby prelegent przestał smęcić...

godlark pisze...

Heh, ja mogę się pochwalić tym, że czytam książkę "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" i stosuję się do rad w niej zawartych ;)

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails