Kolejne 2 z 97 rzeczy, o których każdy programista wiedzieć powinien

Zapraszamy do lektury kolejnych dwóch tłumaczeń w serwisie 97rzeczy:

  • Zautomatyzuj swój standard kodowania (autor: Filip van Laenen)
    "Prawdopodobnie byłeś już w takiej sytuacji. Na początku projektu każdy ma sporo dobrych chęci — nazwijmy je "postanowieniami nowoprojektowymi". Bardzo często wiele z tych postanowień jest zapisywanych w dokumentach. Te dotyczące kodu trafiają do standardów kodowania projektu. Podczas spotkania rozpoczynającego projekt, główny programista czyta wszystko, co znajduje się w takim dokumencie, i w najlepszym wypadku, wszyscy zgadzają się z tym, że będą starali się tego przestrzegać. Jednak kiedy projekt się rozpoczyna, dobre postanowienia zostają porzucane jedno po drugim. Kiedy projekt jest w końcu dostarczony, kod wygląda jak istny bałagan i nikt zdaje się nie wiedzieć, jak do tego doszło. ..."
  • Strzeż się współdzielenia (autor: Udi Dahan)
    "To był mój pierwszy projekt w tej firmie. Byłem świeżo upieczonym absolwentem, który nie może doczekać się, aż będzie mógł się wykazać. Siedziałem po godzinach, przeglądając istniejący kod, a podczas pracy nad moją pierwszą funkcjonalnością, zadbałem o to, by wykorzystać wszystko, czego się do tej pory nauczyłem — komentarze, logowanie, wyciąganie wspólnego kodu do bibliotek itp. Jednakże na pierwszym przeglądzie mojego kodu, na który byłem, jak mi się wówczas wydawało, dobrze przygotowany, czekało mnie brutalne przebudzenie — recenzent skrzywił się, gdy zobaczył wspołdzielenie kodu! ..."

Informujemy również, że działa już tam system komentarzy, więc zachęcamy do dzielenia się z innymi własnymi przemyśleniami.

Życzymy przyjemnej lektury!
Zespół devMedia.pl

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

W szkole nikt nie uczyl ze normalizacja bazy danych obniza wydajnosc i ze optymalizacja poprzez wspoldzielenie kodu zwieksza koszty jego przyszlej konserwacji.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails