Ergonomia miejsca pracy przy komputerze

Oryginalny post: Computer Workstation Ergonomics

Autor: Jeff Atwood

Niemal każdą chwilę, kiedy nie śpię, spędzam przy komputerze. Jestem tym, kogo mógłbyś nazwać domowym entuzjastą. Jestem szczęściarzem, ponieważ nie doświadczyłem żadnego urazu związanego z komputerem w związku z długotrwałą pracą przy nim, ale jest to bardzo realne ryzyko zawodowe. Miewam czasem bóle w dłoniach bądź nadgarstkach, zazwyczaj po maratońskich hulankach, gdzie oczywiście przesadzam -- ale to nie jest tematem tego wpisu. O wiele za dużo moich przyjaciół miało problemy z długotrwałym bólem pleców bądź bólem ręki. Jako iż możesz (i powinieneś) ćwiczyć swoje ciało i dłonie, aby je wzmocnić, jest jeszcze jedna strona tego równania, którą pomijałem.

Poszukuję najlepszego komputerowego biurka od kilku lat, i dużo gadałem na temat wartości inwestowania w doskonałe krzesło. Ale nie rozważałem tego, czy moje biurko i krzesło są odpowiednio skonfigurowane pod moje ciało. A co powiesz o ergonomii swojego miejsca pracy przy komputerze?

OSHA posiada oficjalną stronę na temat ergonomii miejsca pracy przy komputerze, która jest dobrym punktem wyjścia. Ale jak to bywa z rządowymi dokumentami, jest tam o wiele za dużo szczegółów, niż większość ludzi będzie potrzebować. Ale obrazek podsumowujący daje pogląd na to, jak wygląda ergonomiczna postawa siedząca. Jak bliska tej pozycji jest ta, w której obecnie siedzisz?

OSHA miejsce pracy przy komputerze

Microsoft nie zdobywa wystarczająco dużo uznania za ich, często innowacyjny, oddział odpowiedzialny za sprzęt, który najpierw spopularyzował ergonomiczne urządzenia wskazujące, zaczynając od Microsoft Mouse 2.0 w 1993 roku i następującej po niej klawiaturze Microsoft Natural Keyboard w 1994 roku. Mając na uwadze ich długotrwałe zainteresowanie w ergonomii sprzętu, prawdopodobnie nie jest zaskakującym, iż ich podręcznik zdrowego użytkowania komputera jest jednym z najlepszych i najbardziej zwięzłych punktów odniesienia w kategorii ergonomii komputerowej, jaki kiedykolwiek znalazłem. Ale nie musisz go czytać. Podsumuję tutaj kluczowe wytyczne dotyczące ergonomii miejsca pracy przy komputerze, wyodrębniając najlepsze rady ze wszystkich źródeł, na które się natknąłem.

Wiem, że ględziłem już o tym, ale to wymaga powtórzenia: dobrej jakości biurko i krzesło będą jednymi z najlepszych inwestycji, jakie kiedykolwiek zrobisz jako programista. Jeśli cenisz sobie swoje zdrowie fizyczne, to nie jest to obszar, w którym chciałbyś robić oszczędności. Mam nadzieję, iż zainwestowałeś w przyzwoite biurko i krzesło, które również dostarczają możliwość regulacji, aby móc uzyskać ergonomicznie poprawne stanowisko komputerowe.

Biurko i krzesło dające się dostosować

1. Górna krawędź Twojego monitora powinna być na poziomie oczu oraz bezpośrednio przed Tobą. Monitor powinien być oddalony na długość ramienia od Ciebie.

Pozycja monitora

2. Blat biurka powinien być mniej więcej na wysokości pępka. Kiedy ramiona masz umieszczone na biurku, Twoje łokcie powinny być pod kątem prostym zaraz za blatem biurka. Podparcia Twojego krzesła powinny być prawie na tym samym poziomie co poziom biurka, aby wspierać Twoje łokcie.

Powierzchnia biurka

3. Twoje stopy powinny być płasko na podłodze, a kolana ugięte pod kątem prostym. Twoje siedzisko nie powinno naciskać na tył kolan; jeśli jest to konieczne, odchyl je nieznacznie do przodu, aby złagodzić nacisk. Siedź całkowicie oparty, z prostymi plecami, wpieranymi przez oparcie krzesła.

Nogi

4. Gdy piszesz, Twoje nadgarstki powinny być w jednej linii z przedramionami, a nie wygięte ku górze, dołowi bądź na boki. Twoja klawiatura powinna znajdować się bezpośrednio przed Tobą. Pozostałe przedmioty, których często używasz powinny być w pobliżu, na wyciągnięcie ręki.

Ramiona

Jeśli chodzi o ergonomię miejsca pracy przy komputerze, są to absolutne podstawy, najczęściej powtarzane wytyczne jakie znam. Ergonomia to holistyczna dziedzina, nie nauka, tak więc Twoje wyniki mogą być różne. Niemniej jednak, jestem zaskoczony jak wiele tych podstawowych wskazówek łamałem przez tak wiele lat, bez najmniejszego zastanowienia. Jutro będę dostrajał moje domowe biurko w nadziei na bardziej komfortową pracę przy komputerze.

Data publikacji oryginału: 26 sierpnia, 2007

10 komentarze:

Anonimowy pisze...

U mnie problem wynika z tego, że większość biurek (i to które mam) jest tak skonstruowana, że chcąc mieć klawiaturę dokładnie na wprost siebie, trzeba zrezygnować z myszki ;)

rafek pisze...

@Anonimowy: Na szczęście da się zminimalizować użycie myszki

Tomasz Kowalczyk pisze...

Ja mam ten problem, że ciężko jest mi wysiedzieć z prostymi plecami przy komputerze, bo po paru godzinach i tak siedzę zgarbiony. Moje biurko nie jest złe, ale faktycznie, myszka trochę utrudnia sprawę.

Konrad Kubiec pisze...

Mała ilość pracodawców rozumie konsekwencje ergonomicznego i komfortowego miejsca pracy. Jeszcze mniej chce inwestować w ulepszenia - najważniejsze jest udostępnienie miejsca pracy z podstawowymi narzędziami.

Co do samej ergonomii i jej wpływu. Jest ona ważnym elementem, ale równie ważne jest zapewnienie odpowiedniego trybu życia. Warto pamiętać o aktywności fizycznej. Zdrowy organizm łatwiej znosi złe warunki i minimalizuje niedogodności "chorobowe". Od nieergonomicznego stanowiska nie czekają nas takie konsekwencje zdrowotne jak w wypadku zrezygnowania z aktywnego trybu życia.

Eloar pisze...

A ja już Swoje krzesło tak wyrobiłem, że łatwiej się w nim aktualnie leży niż siedzi. Trzeba sprawić sobie nowe. Niestety moja mysz jest o poziom wyżej niż klawiatura, bo mam półkę za wąską.

Temat posta jak zawsze aktualny. I bardzo ważny, bo dużo tu programistów i innych 'maniaków' ;).

szuman pisze...

ale jaja: u mnie wszystko - co do joty - zgodnie z powyższymi wskazówkami :D wszystko jasne, dlaczego zawsze jest mi wygodnie i przez lata obyło się bez kontuzji (nie licząc kilku dni, kiedy rozwaliło mi się stare krzesło i czekałem na nowe).

swiatlem-malowane.pl pisze...

Ergonomia pracy przy komputerze to podstawa, ale ciężko znaleźć takie biurko, które nie dość, że ergonomiczne to jeszcze sprawdza się dobrze jako biurko komputerowe. Cała masa biurek ma zabudowaną wnękę na komputer, co jest kretynizmem, a na blacie nie mieści się jednocześnie myszka z klawiaturą.

Immortal pisze...

Chciałem poinformować, że my (czyli grupa devMedia.pl — założyciele devBlogów i devPytań) nawiązaliśmy ostatnio współpracę z firmą Ergomax i jesteśmy w stanie zaoferować naszym użytkownikom ich fotele w cenie rabatowej. Ponadto kupując je za naszym pośrednictwym dostajecie zniżkę 50% na przedłużenie gwarancji z 5 do 10 lat. Jeśli ktoś chciałby poznać szczegóły, to prosimy o kontakt na kontakt@devmedia.pl.

minder pisze...

Stare zasady ergonomii to przeżytek. Głównym problemem jest to, że człowiek nie siedzi cały czas w zalecanej pozycji - jest to fizycznie (a może raczej psychomotorycznie) niemożliwe. Właśnie dlatego od jakiegoś czasu coraz popularniejsze stają się stojące miejsca pracy. Człowiek drepcze w miejscu, mimowolnie robi jakieś proste ćwiczenia, a przy okazji poprawia się wydajność pracy - nie jest na tyle niewygodnie, żeby nie dało się pracować, ale jest zbyt niewygodnie, żeby oglądać głupawe filmiki na YT.

macem pisze...

Mam od kilku lat Ergomax Flexi i powiem bardzo wygodny fotel, natomiast teraz zastanawiam się nad fotelem do aktywnego siedzenia.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails