Czy więcej niż jeden monitor zwiększa produktywność?

Oryginalny post: Does More Than One Monitor Improve Productivity?

Autor: Jeff Atwood

Począwszy od mrocznych czasów Windowsa Millenium jestem entuzjastą pracy na wielu monitorach. W ciągu ostatnich czterech lat pisałem już kilka razy o rozmaitych przyjemnościach płynących z pracy na kilku monitorach:

Posiadam trzy monitory w domu jak i w pracy. Jestem tym, kogo mógłbyś nazwać prawdziwym zwolennikiem. Zawsze szukam argumentów dla kolegów po fachu, którzy żądają drugiego (albo nawet trzeciego) monitora, które im się słusznie należą zgodnie z Kartą Praw Programisty.

mac pro trzy monitory

Tak więc byłem zaintrygowany, gdy przeczytałem o nowych badaniach nad wieloma monitorami na Uniwersytecie Utah:

Naukowcy z Uniwersytetu Utah przetestowali jak szybko ludzie wykonują zadania typu edycja dokumentu, czy kopiowanie liczb między arkuszami kalkulacyjnymi, używając trzech różnych konfiguracji komputera:

  1. jeden 18" monitor
  2. jeden 24" monitor
  3. dwa 20" monitory

Oto do czego doszli:

  • Ludzie używający monitora 24" ukończyli zadania 52% szybciej niż Ci, którzy używali 18" monitora
  • Ludzie, którzy używali dwóch 20" monitorów byli o 44% szybsi od tych z 18" monitorem
  • Produktywność spadła, gdy ludzie używali 26" ekranów.

Pokopałem trochę tu i ówdzie i znalazłem faktyczne wyniki badań (pdf), albo coś koło do tego, jeśli szukasz więcej szczegółów do zestawienia, które zaprezentowałem powyżej. To nie pierwszy raz, kiedy Uniwersytet Utah przeprowadza badania nad wieloma monitorami. To bardzo podobne do ankiety dotyczącej wielu monitorów, którą przeprowadzili w 2003 roku również pod auspicjami NECa. Zgadzam się z tym, iż śmiesznym jest cytowanie badań producenta wyświetlaczy, który doradza -- niespodzianka -- kupowanie więcej oraz większych monitorów. Ale miej na uwadze, że oni doszukali się zanikającej produktywności podczas pracy z 26" wyświetlaczami. To jest to czego osobiście doświadczyłem i nazwałem paradoksem wielkiego wyświetlacza. Tym spostrzeżeniem na pewno nie zdobędą serc innych producentów wyświetlaczy.

Patrick Dubroy przyjrzał się sceptycznie twierdzeniom o produktywności związanej z wieloma monitorami i znalazł kilka wiarygodnych źródeł informacji. Połączę je razem z moimi znaleziskami, aby stworzyć takie centralne źródło dla danych do badań wspierających ideę, że oczywiście, posiadanie większego wyświetlacza mogłoby uczynić Cię bardziej produktywnym:

Patrick mimo swojego sceptycyzmu -- i pamiętaj, to jest gość, który nie widział różnicy w produktywności między 14" wyświetlaczem laptopa a olbrzymim LCD -- dał się przekonać:

Po przejrzeniu badań myślę, iż uczciwe jest stwierdzenie, że niektóre zadania mogą być wykonane znacznie szybciej, jeśli posiada się więcej miejsca na ekranie. Z drugiej strony, myślę, iż programiści nie staną się o połowę bardziej produktywni w ciągu jednego dnia tylko dzięki drugiemu monitorowi. Zadania, które można usprawnić nie są wąskim gardłem produktywności programistów.

Nie jestem pewien czego Patrick tu oczekiwał. Pozwól, iż wyrażę się jasno w tym temacie: więcej znaczy więcej. Więcej użytecznej przestrzeni pulpitu zmniejsza ilość czasu jaką spędza się na zarządzaniu oknami. Zamiast nieprzerwanie przeciągać, zmieniać rozmiar, minimalizować czy maksymalizować okna, możesz wykonywać konkretną pracę. Posiadając większy pulpit możesz spędzać mniej czasu nad bezmyślnym porządkowaniem informacji, a więcej czasu nad operowaniem tymi informacjami. To, jak bardzo będzie to miało znaczenie dla Ciebie, zależy od rodzaju oraz stylu Twojej pracy. Osobiście, byłbym wniebowzięty, gdybym nie musiał już nigdy zmieniać rozmiaru bądź położenia kolejnego cholernego okienka przez resztę mego życia.

Wybierz własną drogę do szczęścia, czy będzie to aktualizacja do jednego 30" wyświetlacza, dwóch 24" panoramicznych wyświetlaczy, czy trzech 20" standardowych wyświetlaczy. Jeśli tylko w wyniku dostajemy więcej przestrzeni pulpitu, jest to czysta wygrana. Popieram wszystkie trzy scenariusze, a co ważniejsze, obecne badania również. Koszt kilku monitorów jest zaniedbywalny w porównaniu do pensji programistów czy informatyków. Nawet jeśli zyskasz marne dwa bądź trzy procent wydajności, to i tak jest to więcej niż zwrócenie kosztów.

Frustrujące jest to, kiedy ludzie twierdzą, że jeden duży monitor powinien być "wystarczający dla każdego". To nie jest gra o sumie stałej. Tam gdzie jest jeden duży monitor, mogłyby być dwa duże monitory, albo trzy.

Czasami, więcej znaczy więcej.

Data publikacji oryginału: 16 marca, 2008

9 komentarze:

eRIZ pisze...

Oczywiście, że zwiększają produktywność.

Ale do wyników badania podszedłbym jednak z dystansem - pracy na wielu wyświetlaczach trzeba się po prostu nauczyć; ludzi ze świeżo dopiętymi ekranami nie ma sensu brać pod uwagę, gdyż spada wiarygodność wyników. ;)

A jeśli chodzi o kodzenie, to różnica jest wręcz niewiarygodna, sam byłem zaskoczony rezultatami. Odpalone dwa IDE/edytory, to jest naprawdę wygodne. ;)

rafek pisze...

Jeszcze dwa lata temu myślałem, że więcej niż jeden monitor nie jest konieczny.. do czasu, aż w pracy dostałem drugi. Wtedy w domu nie mogłem już pracować na jednym.. ;) Niestety nie miałem (jeszcze) przyjemności pracy na 3, więc się nie wypowiem.

Procent pisze...

Trzeci ekran nie daje AZ TAKIEGO kopa - ja robie z niego skladowisko rzadko potrzebnych smieci (jak excel z wykonywanymi zadaniami).
Aktualnie pracuje jeszcze dodatkowo z laptopem obok - i między 4 ekrany juz jest mi ciezko podzielic uwage. Ale pewnie byloby inaczej gdybym mial mozliwosc odpowiedniego ich ustawienia - na 4 monitory nie mam niestety odpowiedniego biurka, wiec stad pewna niewygoda.

Konradzik pisze...

Ja pracuję przy portalu internetowym, potrzebuję mieć zawsze otworzonego eclipsa i firefoxa. Za czasów monitorów 'z dupą' miałem dwie szesnastki i nie wyobrażałem sobie pracy na jednej. Później kupiłem lcd 20 z zamiarem przetestowania i ew. kupna następnej... ale zostałem przy jednej.
Przeglądarkę mam otwartą na szerokość 1024, tak aby widzieć stronę oczyma przeciętnego (ciągle koło 50% odwiedzających) Kowalskiego. Reszta miejsca w zupełności wystarcza na upchnięcie eclipsa. Dodatkowo: każdy już chyba linux/mac ma wirtualne pulpity. Jeżeli potrzebuję sprawdzić coś na innej przeglądarce otwieram ją na innym pulpicie - przełączenie --prawie-- nic mnie nie kosztuje.

koziołek pisze...

Pracowałem już na dwa ekrany + 3 stary Mac. W porównaniu z obecnym stanem (ekran 15' sztuk jeden) jest to niewyobrażalna różnica. Szczególnie dla osób, które chcą robić dwie rzeczy na raz. Zazwyczaj oznacza to korzystanie z dwóch okien równolegle. Komfort pracy na dwóch wyświetlaczach jest znacznie większy niż na jednym. Jest po prostu wygodniej.
Co do 26' to są już moim zdaniem za duże. Szczególnie, że coraz modniejsze są wyświetlacze panoramiczne, które całkowicie nie sprawdzają się przy kodowaniu. Kod ma tą właściwość, że jest "długi", a nie "szeroki".
hm... 26 cali i pivot? Ciekawe...

Tomasz Kowalczyk pisze...

Od niedawna jestem posiadaczem konfiguracji 2x22" i tak jak jeden z przedmówców mam podczas pracy non stop odpalonego Firefoxa + Eclipse - zapomniałem co to [Alt] + [Tab]. ;] Drugi monitor nabyłem przypadkowo, bo udało się trafić okazję na Allegro, ale zawsze będę mówił - jak Cię stać na drugi monitor to go kup, nie pożałujesz. ;]

smk pisze...

"Osobiście, byłbym wniebowzięty, gdybym nie musiał już nigdy zmieniać rozmiaru bądź położenia kolejnego cholernego okienka przez resztę mego życia." - http://www.nongnu.org/ratpoison/

Anonimowy pisze...

Jako fanaberia podłaczyłem 4 sztuki do stacji roboczej 2x19 + 2x17 w konfiguracji 17 portret, 19,19, 17 portret. Wszystkie 1280x1024, po roku pracy muszę powiedzieć ze to za dużo - nie da się objąć wzrokiem na raz. Skonczyłem na 17portret + 2x19 i do kodowania sprawdza sie idealnie na 19 ide(jedna kod, drugi log/debuger) na 17 dokumentacji/info. Czwartej 17 uzywam sporadycznie jeśli dochodzi jakaś zdalna konsola/coś szybkiego do zrobienia bez robienie zamiesznia na pozostałych.

Anonimowy pisze...

pracuje jako grafik, w domu używam dwóch monitorów. Komfort jest, Photoshop na jednym, Flash na drugim, albo palety Photoshopa na drugim. To nie fanaberie, TO KOMFORT minimalny :)

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails