Ilość zawsze przebija jakość

Oryginalny post: Quantity Always Trumps Quality

Autor: Jeff Atwood

Nathan Bowers wskazał mi ten pięcioletni wpis na Cool Tools o książce Art & Fear.

Mimo iż nie jestem gotów nazwać tworzenia oprogramowania "sztuką" -- być może "rzemiosło" byłoby bardziej odpowiednie, albo "inżynieria" jeśli wolisz -- podobieństwa pomiędzy niekórymi poradami zawartymi w książce a moim doświadczeniem w pisaniu oprogramowania są wyraźne.

Nauczyciel od ceramiki ogłosił na początku dnia, że podzieli całą klasę na dwie grupy. Wszyscy Ci po lewej stronie studio, powiedział, skupią się jedynie na ilości wyprodukowanych dzieł, a wszyscy po prawej stronie na jakości. Jego metoda była prosta: na koniec zajęć przyniesie swoją wagę łazienkową i zważy dzieła grupy "ilościowej": 50 funtów garnków ocenionych na "A", 40 funtów na "B" i tak dalej. Natomiast ci skupieni na "jakości", mieli wyprodukować tylko jeden garnek - aczkolwiek perfekcyjny - aby dostać "A".

Tak więc nastał czas oceniania i pojawił się ciekawy fakt: wszystkie dzieła najwyższej jakości były wyprodukowane przez grupę skupiającą się na ilości. Okazuje się, że podczas gdy grupa "ilościowa" pracowicie ucierała mnóstwo dzieł - i uczyła się na swoich błędach - grupa "jakościowa" siedziała teoretyzując na temat perfekcji, a na koniec miała niewiele więcej do pokazania niż wspaniałe teorie oraz stertę zmarnowanej gliny.

Gdzie to wcześniej słyszałem?

  1. Przestań teoretyzować.
  2. Pisz dużo oprogramowania.
  3. Ucz się na swoich błędach.

Ilość zawsze przebija jakość. Dlatego właśnie jedną z małych porad, której zawsze udzielam ambitnym blogerom jest ustalenie harmonogramu i trzymanie się go. To jedyna rada jaka ma znaczenie, ponieważ dopóki nie zaangażujesz się, by powtarzać coś na okrągło, nie udoskonalisz się. Nie jesteś w stanie.

Ta sama zasada sprawdza się również w dziedzinie tworzenia oprogramowania. Jeśli nie tworzysz, nie uczysz się. Zamiast zadręczać się, czy tworzysz odpowiednią rzecz, po prostu ją stwórz. A jeśli ta nie działa, kontynuuj tworzenie dopóki otrzymasz taką, która działa.

Data publikacji oryginału: sierpień 2, 2008

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Trudno się nie zgodzić się zgodzić z autorem. "Żeby pisać trzeba pisać" - Jerzy Grębosz.

Anonimowy pisze...

Gdzieś w prawach Murphy'ego wyczytałem takie oto zdanie: lepszy dobry plan dziś niż doskonały jutro. To samo się tyczy programowania i każdej w ogóle pracy, jaka jest do wykonania. Pozdrawiam wszystkich czytelników - volen

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails