Liczba monitorów a produktywność

Oryginalny post: Multiple Monitors and Productivity

Autor: Jeff Atwood

Znalazłem ostatnio interesujący wpis o małym nieoficjalnym badaniu dotyczącym produktywności i pracy na wielu monitorach. Przez ostatni rok, pewna liczba programistów, za moją namową, skłoniła się do pracy na wielu monitorach. Bazując na tym doświadczeniu, szczerze zgadzam się z wynikami badania:

  • Przeciętnie, badani woleliby mieć dwa mniejsze monitory niż jeden duży. Nikt nie odpowiedział, że wolałby jeden monitor zamiat dwóch.
  • Wiele monitorów było najbardziej użytecznymi, gdy aplikacja miała palety, bądź istniała potrzeba pracy z dwoma lub trzema oknami, jak na przykład, podczas programowania/debbugowania.
  • Największą udręką była przestrzeń na biurku, ponieważ wszystkie nasze monitory były CRT (nie LCD).

Dla każdego programisty, który ceni swój czas, to się rozumie samo przez się. Tym bardziej teraz, gdy:

  1. Większość popularnych, niedrogich kart graficznych coraz częściej produkowana jest z dwoma portami VGA (aka "dual head").
  2. Ceny poręczniejszych 17 czy 19 calowych monitorów LCD są już całkiem rozsądne.
  3. Windows XP posiada dojrzałe wsparcie dla obsługi wielu monitorów; jest to standardowa cecha win32 od czasów Windows 98.

Posiadając nowoczesną kartę typu "dual head", dwa monitory to jak plug and play, ale przejście na trzy monitory jest mniej powszechne i wymagające więcej pracy.

Ostatnio przeszedłem z dwóch na trzy panele, i myślę, że warto było podjąć ten wysiłek. Wszystkie "dodatkowe rzeczy", których nie mogłem pomieścić na pierwszym czy drugim panelu, w końcu znalazły swoje miejsce na trzecim. Wzrost nie jest jednak tak zauważalny, jak przy przejściu z jednego monitora. Myślę, że prawo malejących przychodów zaczyna być aktualne dla więcej niż trzech. Zastanawiam się również, czy mógłbym fizycznie widzieć cztery monitory, nie poruszając głową dookoła więcej niż zwykle.

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na trzy monitory, będziesz potrzebował drugiej karty graficznej na PCI w dodatku do swojej pierwszej na AGP. Chociaż zwykle to działa, nie zakładaj, że tak będzie. Posiadanie dwóch różnych sterowników graficznych (od dwóch różnych producentów, na dwóch różnych szynach) może być problematyczne. Polecam odwiedzenie świetnej strony Multiple Monitor Resources -- byli pionierami w tym temacie w, eee, 1999 roku -- i sprawdzenie ich bazy danych kompatybilności. Miałem kartę nVidia 5200 z podwójnym wyjściem, zatem chcąc pozostać przy tym samym chipsecie, zainstalowałem dodatkową kartę nVidia 5200 na PCI. Tym sposobem, musiałem zainstalować tylko jeden sterownik graficzny, i otrzymałem możliwość konfigurowania wszystkich trzech paneli za pomocą jednego apletu właściwości ekranu.

ATI czy nVidia mają dobre wsparcie dla wielu monitorów w domyślnych sterownikach, chociaż wsparcie nVidii jest znacznie lepsze w tym aspekcie. Więc jeśli nie możesz się zdecydować, bądź nie masz preferencji, kupiłbym kartę z chipsetem nVidii, jeśli to możliwe. Jeśli myślisz poważnie o wielu monitorach, to zapewne będziesz chciał mieć użyteczną aplikację RealTimeSoft UltraMon, która posiada wiele naprawdę pomocnych funkcjonalności związanych z obsługą wielu monitorów, oraz jedną całkowicie powalającą:

UltraMon dodaje dodatkowy pasek zadań dla każdego kolejnego monitora, a każdy pasek pokazuje zadania z monitora, na którym się znajduje. To powoduje, że zarządzanie wieloma aplikacjami staje się znacznie prostsze. Aktywując aplikację, wiesz, na którym monitorze się pokaże.

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak istotna jest ta funkcjonalność, dopóki nie wypróbowałem. Jest potężna! Pasek zadań staje się o wiele bardziej użyteczny, kiedy nie jest zapchany przez dużą ilość okien, które musisz mieć otwarte, i każdy z nich pokazuje tylko okna z konkretnego monitora. Gorąco polecam.

1 komentarze:

rafek pisze...

Tu znajdują się dobre galerie wielomonitorowych konfiguracji (warto sprawdzić też "powiązane linki"). Ślinka cieknie.. ;)

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails