Bądź jak komandos - odstaw myszkę

Oryginalny post: Going Commando - Put Down The Mouse

Autor: Jeff Atwood

Jednym z najszybszych sposobów na zwiększenie swojej produktywności podczas pracy z komputerem jest zaprzestanie używania myszki. Gdy przestaniesz polegać na niej we wszystkim, zostaniesz zmuszony do nauczenia się skrótów klawiaturowych. Jeremy Miller nazywa to pierwszym krokiem do szybszego kodowania. Zgadzam się z nim.

Skróty klawiaturowe prawie zawsze są bardziej efektywne niż klikanie -- ale nie nauczysz sie ich, jeśli non-stop będziesz zaprzęgał swą wierną myszkę do wszystkiego, co robisz na komputerze. Zatrzymaj się na chwilę, oprzyj się naturalnemu odruchowi wybierania najłatwiejszej drogi i zmuś się do nauki co najmniej jednego nowego skrótu dziennie. Owszem, musisz włożyć w to odrobinę dodatkowego wysiłku. Ale wkrótce Ci się to opłaci: zaczniesz spędzać mniej czasu na machaniu myszką, a więcej na doprowadzaniu spraw do końca.

Nie jestem bynajmniej jakimś zagorzałym przeciwnikiem myszek. Pamiętam jeszcze czasy, gdy były one czymś nowym; nigdy bym już nie wrócił do czasów, gdy nie było żadnej alternatywy dla tych oldskulowych, obsługiwanych wyłącznie klawiaturą, interfejsów użytkownika. Ale zauważyłem, że większość ludzi korzysta z komputera prawie wyłącznie za pomocą myszki, co powoduje, że ich efektywność wyraźnie na tym cierpi. Poniżej zamieszczam kilka najprostszych przykładów skrótów klawiaturowych, które mogą ułatwić Ci rutynowe czynności:

  1. Logowanie się za pomocą klawiatury, klawisze Tab i Enter.
  2. Nawigowanie do strony internetowej za pomocą Alt+D i Ctrl+Enter.
  3. Wyszukiwanie za pomocą Ctrl+E i Enter.
  4. Edycja tekstu i sterowanie kursorem korzystając z podstawowych skrótów dostępnych w polu tekstowym.

To tylko wierzchołek góry lodowej. Większość aplikacji udostępnia tony użytecznych skrótów klwiaturowych; musisz jedynie odstawić myszkę na wystarczająco długi czas, by odkryć kilka z nich. Wielka szkoda, że twórcy aplikacji nie starają się, by te skróty dało się łatwiej odkrywać. Chciałbym przynajmniej widzieć coś takiego jak w Office 2007, gdzie po naciśnięciu klawisza Alt wyświetlają się dostępne skróty.

Niestety surfowanie bez gryzonia po stronach WWW jest niemal awykonalne ze względu na zorientowaną na myszkę naturę hipertekstu. Ja przestałem próbować jakiś czas temu. Ale jest to możliwe, jeśli jesteś hardkorem. Zanim jednak zaczniesz, sugeruję zapoznać się z artykułem Jona Gallowaya, w którym omówionych jest kilka alternatyw dla myszki, chyba że kręci Cię wciskanie klawisza Tab gazylion razy.

Aby osiągnąć najlepsze efekty, staraj się wykorzystywać w pełni zarówno myszkę jak i klawiatruę. Jednak by to zrobić, musisz świadomie odstawiać myszkę od czasu do czasu. Na początku będzie to kłopotliwe i bolesne. Twoja wierna myszka będzie Cię kusić, by po nią sięgnąć i mieć już z głowy to, co akurat robisz. Postaw się! Gwarantuję Ci, że wszystko, co możesz chcieć wykonać na komputerze, jest możliwe do zrobienia przy użyciu wyłącznie klawiatury -- w dodatku zrobisz to szybciej.

11 komentarze:

Immortal pisze...

Właśnie dlatego nie mogę już żyć bez ReSharpera ;) Polecam wydrukować sobie ściągę ze skrótów klawiaturowych do niego: ReSharper PDF Cheat Sheet (Visual Studio Scheme) lub ReSharper PDF Cheat Sheet (IDEA Scheme).

rafek pisze...

Ja gorąco polecam programik AutoHotKey. Dzięki niemu można prawie pozbyć się myszki.

Anonimowy pisze...

Da się korzystac z WWW bez myszki - pod Operą. Niedawno padła mi mycha w czasie oczekiwania aż przyjdzie nowa, korzystałem w ten sposób. Jest to troszkę wolniejsze, ale nawyki które mi zostały znacznie usprawniaja przegladanie neta gdy mam spowrotem gryzonia :)

Anonimowy pisze...

Dokładnie - pod Operą wciskasz Shift i strałkami elegancko da się nawigować.

Anonimowy pisze...

Konqueror ma taką funkcjonalność jak na obrazku od kilku lat, wciskasz alt i wszystkie linki są oznaczone tak jak powyżej.

Anonimowy pisze...

Mam chinovo (lenovo) z trackpointem i dzięki temu nie muszę zdejmować rąk z klawiatury podczas nawigowania kursorem. Oczywiście też urzywam skrótów, bo i tak są szybsze, jednak myszka IMO to nadaje się do gier.

Niestety trackpointy pojawiają się coraz rzadziej, a zaiast nich mamy tuochpady które są pomyłką. Co prawda przyzwyczajasz się do nich momentalnie jednak na dłuższą metę są powolne i niedokladne.

Mam też do laptopa myszkę na BT, ale nie korzystam, lezy sobie.

Co ja jeszcze mogę Wam powiedzieć moi mili.

Dobrym sposobem na zapamiętywanie skrótów w przeglądarce, jest dodanie zakladki na pasku zakladek z zapisamym skrótem, taka ściągawka przypominajka :)

Anonimowy pisze...

Nawigowanie www bez myszy jest proste i efektywne. Hint: Firefox + Vimperator.

Anonimowy pisze...

Jeszcze jeden niedoceniany drobiazg ułatwiający życie - pod klawiszem ['] w Firefoksie jest wyszukiwanie linków (wystarczy kliknąć ['], wpisać kawałek wyświetlonego tekstu i stuknąć [enter])

Anonimowy pisze...

No, w Operze masz "." do wyszukiwania tekstu i "," do wyszukiwania linkow. FF jest troche w plecy.

blog testowy pisze...

Kiepskiej baletnicy onuce przeszkadzają. Wydajność programowania nie polega na szybkim klepaniu w klawiaturę, imho.

rafek pisze...

@blog_testowy: idąc dalej tym rozumowaniem - do wydajnego programowania niepotrzebne jest również wiele monitorów, szybki, wydajny komputer, wygodne krzesło, etc.. nie tędy droga.

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails