Windows 7: najlepszy service pack dla Visty

Oryginalny post: Windows 7: The Best Vista Service Pack Ever

Autor: Jeff Atwood

Mimo że nie byłem jakoś specjalnie niezadowolony z systemu Windows Vista, to trzeba przyznać, że jest on trochę niedopracowany:

To właśnie dlatego zrzut ekranu przedstawiający kalkulator w Windows 7 jest dla mnie tak ekscytujący, chociaż wydawać by się mogło, że jest on trywialny. Świadczy to o tym, że Microsoft w końcu zaczyna przywiązywać wagę do tych elementów systemu operacyjnego, które są widoczne dla użytkownika. Jestem fanem Visty pomimo wielu sporów nerdów na jej temat. Chociaż bez problemu jestem w stanie zgodzić się z tym, że Vista nie została dopieszczona tak jak powinna. Powiedzmy, że generalnie doświadczenia użytkownika z tym systemem są niezbyt ... inspirujace. Sprawiło to, że wielu ludzi wzruszało ramionami, mówiąc "to nie ma sensu", i zostawało przy starym, zardzewiałym Windowsie XP.

Vistę można porównać do czwórkowego studenta, który pojawia się u Ciebie przesiąknięty smrodem i ubrany w wytarte szmaty z lokalnego secondhandu. Być może coś w nim jest, ale dotarcie do tego głębokiego, wartościowego wnętrza może być nie lada wyzwaniem.

Z tego względu rozwój Windows 7 obserwowałem z ostrożnym optymizmem. Jest to dla mnie ważne nie tylo dlatego, że jestem fanboyem systemów operacyjnych -- chciałbym, żeby świat w końcu pozbył się Windowsa XP. Świat w ktorym ludzie na co dzień używają 9-letniego systemu operacyjnego nie jest jest zdrowym ekosystemem. Oczywiście nikt nikogo nie zmusza do używania Windowsa, ale biorąc pod uwagę inercję większości ludzi w zakresie ich zdolności podejmowania decyzji związanych z komputerami, wydaje się, że brak zadowalającego uaktualnienia Windowsa jest niebezpieczny.

W końcu gdy Windows 7 osiągnął status RTM (ang. released to manufacturing; gotowy do produkcji), miałem okazję go zainstalować i przyjrzeć mu się osobiście.

Po 5 minutach stało się dla mnie oczywiste, że Windows 7 jest najlepszym service packiem dla Visty, jaki kiedykolwiek się pojawił!

Sam rdzeń systemu nie uległ jakimś większym zmianom, natomiast przyjemność użytkowania jest taka, jaką Vista powinna mieć od samego początku. Microsoft wziął tego czwórkowego studenta, wymył, nałożył makijaż, a nawet podwyższył odrobinę jego oceny.

Wydaje się, że Windows 7 przynosi tylko drobne, kosmetyczne zmiany, ale tak nie jest. Spróbuj popracować na "Siódemce" chociaż przez kilka minut, a doświadczysz systemu operacyjnego, który jest szybki, elegancki oraz wypełniony po przegi małymi, użytecznymi i przemyślanymi funkcjonalnościami, których brakowało w Viście. Vista jest niedopracowana i niezdarna -- Windows 7 natomiast został maksymalnie dopieszczony. Nie chcę Cię zanudzać wszystkimi szczegółami, zwłaszcza, że w wielu miejscach w Sieci Windows 7 zbiera pochlebne opinie. Nie ma sensu, żebym jeszcze ja do tego dołączał. Wystarczy powiedzieć, że Windows 7 jest w końcu godnym następcą Windowsa XP, więc z mojego punktu widzenia -- misja została zakończona sukcesem. Szkoda tylko, że z trzyletnim poślizgiem, ale kto by tam liczył.

(Zwróć uwagę, że post ten nie jest bynajmniej próbą wzniecenia kolejnej, bezsensownej dyskusji na temat wyższości jednego systemu operacyjnego nad drugim. Bardziej interesują mnie fajne rzeczy, które możesz zrobić używając danego systemu operacyjnego. Sorry, ale śrubokręty mnie jakoś nie przekonują.)

Zazwyczaj gdy chcę zaktualizować swój system, instaluję wszystko od początku, ale ostatnio byłem raczej zajęty i nie planowałem tworzenia nowej konfiguracji sprzętowej. Jeśli używasz już Visty, aktualizacja do Windows 7 powinna Ci pójść gładko. Wszystkie poważniejsze zmiany pojawiły się już w Viście, więc jeśli z nią dałeś sobie radę, to bezpośrednia aktualizacja do Windows 7 jest stosunkowo bezbolesna -- a przynajmniej była dla mnie na dwóch komputerach, na których do tej pory ją przeprowadzałem.

Myślę że Windows 7 sprawdza się idealnie jako de facto service pack dla Visty. Nie powinno to chyba dziwić, zwłaszcza gdy spojrzymy na numery wersji.

C:\Users\Jeff>ver

Microsoft Windows [Version 6.0.6002]
C:\Users\Jeff>ver

Microsoft Windows [Version 6.1.7600]

Proszę, oto 0.1.1598 zmiany w okienkowym ekosystemie. A teraz -- czy możemy w końcu skończyć z Windowsem XP?

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

hmm. ja też od dawna używam Seven co prawda chciałem ultimate lecz pomyliłem sie i mam profesional.. no ale nei nażekam.. chodzi juz4 dni i sprawuje się świetnie jak narazie :) wcześniej miałem tylko XP bo to czego sie naczytałem na temat Visty to nawet sie nie przerzucałem na nią,chociaż bawiłem sie na niej i też jest fajna"z wyglądu" xD..w sumie moge powiedzieć że jestem zadowolony z 7.i polecam "może zainstaluje se wersje ulitiamte ;) Pozdrawiam

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails