Jak motywować programistów

Oryginalny post: How to Motivate Programmers

Autor: Jeff Atwood

Jeśli chodzi o motywowanie programistów, istnieje pewien nieodłączny paradoks. Myślę, że poniższy komiks Geek Hero zilustruje to doskonale:

Cześć Randall. Doktor mi powiedział, że będziesz mnie słyszał mimo, iż wyglądasz jak warzywo. Przyszedłem Ci tylko powiedzieć, że możesz wziąć tyle wolnego, ile potrzebujesz, aby wyzdrowieć, ponieważ Ross bardzo dobrze radzi sobie w biurze. Znalazł nawet wąskie gardło w Twoim kodzie i powiedział, że teraz wszystko powinno działać 2 razy szybciej.
To niemożliwe!!!! Do biura!! Natychmiast!

To fenomen, który zauważyłem nawet u siebie. Nic bardziej nie motywuje, niż inny programista mówiący Ci, że trzeba przepisać Twój kod, ponieważ jest do dupy. Dave Thomas opowiadał o tym przez lata w swojej klasycznej prezentacji Developing Expertise, której podporą jest następujący cytat:

Co ciekawe, mój przyjaciel (który jest menedżerem kontroli jakości w szpitalu) częstokroć miewał podobne określenia w odniesieniu do lekarzy: Grzeczne prośby, przymus, itp. są zazwyczaj bezużyteczne i często krzywdzące. Nacisk ze strony współpracowników oraz współzawodnictwo są kluczem.

Nie wymagaj zbyt wiele od owiec,
Nie próbuj kontrolować koni wyścigowych.

Tak wiem -- użycie sformułowania "owca" jest nieco uwłaczające, ale ogólna zasada brzmi: używaj takich technik motywacji, które są odpowiednie do poziomu programistów, z którymi pracujesz. Jeśli masz programistów neofitów, karm ich maksymami, wytycznymi i suchymi zasadami. Gdy zaś masz do czynienia z doświadczonymi programistami, zasady są mniej użyteczne. Zamiast tego zachęcaj ich do wyścigu: spraw, by angażowali się w małe, przyjacielskie pojedynki, dzięki którym będą mogli zademonstrować swoją wyższość nad innymi programistami.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails